| biscuitetemporar a întrebat:

Doresc sa ma angajez pe un post vacant de supraveghetor muzeu, dar, nu am destula vechime pentru a face asta. Problema este ca tipul acesta de post nu cerea vechime pana acum, ca dovada concursurile de la alte muzee mult mai mari.

Este legal sa se ceara vechime? Nefiind o institutie privata? Mi-a fost putin jena sa pun aceasta intrebare, dar un prieten de-al meu tot insista ca este ilegal pentru posturile de jos fara trepte de promovare si sa depun contestatie. Din pacate, fara sa am litera legii in fata nu ma simt stapan pe mine sa fac acest lucru.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte cunosc de la cei ce s-au angajat pe acest post, nu este nevoie de vechime. Există un minim de educație necesar. Dar conducerea unui muzeu poate decide criterii de angajare la limita legii, pe care este greu să le contești. Ai nevoie de dovezi. Ce dovadă ai? Ai depus o cerere de angajare și ai fost refuzat? S-a dat un concurs pe post și ai fost respins? Dacă nu ai o dovadă, că acesta este motivul de respingere, nu ai câștig de cauză. Dacă ai fost refuzat și s-a angajat deja cineva pe acel post cu decizie de angajare, această decizie nu va fi anulată ca să ți se dea ție dreptate, căci o instituție nu se joacă de-a angajarea.