| Irinuk_5348 a întrebat:

Doresc sa stau de vorba cu cineva care cunoaste Codul Muncii si imi poate da cateva sfaturi.
Multumesc,

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este reglementata complet in CM comisia de disciplina, fiecare unitate putind sa o reglementeze prin regulamentul de ordine interioara sau chiar regulament propriu. Cat despre atributiile din fisa postului si dispozitiile superiorului acestea sunt pe picior de egalitate, de obicei la sfarsitul fisei existand prevederea ca "executa si alte atributiuni date de superior" ori o formulare echivalenta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi căuta şi aici: www.legislatiamuncii.ro
Baftă.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu-ti trebuie nimeni sa te ajute.Cauta Codul muncii pe google si afli tot ce vrei. Dar va trebui sa citesti un pic!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://proteo.cj.edu.ro/......xiliar.pdf
Uite si un exemplar din contractul colectiv de munca.Rasfoieste-l tu si vezi ca este specificat si ceea ce cauti tu!
http://www.codulmuncii.ro/......-2010.html
http://www.juridice.ro/forum/viewtopic.php?p=37136

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cand am avut nevoie de informatii mi-a luat cateva minute sa gasesc ce imi trebuia pentru a-mi argumenta cererile unde lucram. E bine sa stapanesti chiar tu informatia de care ai nevoie, asa poti discuta in cunostinta de cauza cu angajatorii/angajatii. Oricum, cel mai eficient ar fi sa pui direct intrebarile in loc sa astepti pe cineva sa-ti confirme aici daca stie sau nu. Si poti folosi si forumul de specialitate http://www.avocatnet.ro/

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu am gasit informatii despre comisiile de disciplina in codul muncii. S-ar putea sa fie reglementate in alte legi, probabil te va lamuri mai bine un jurist. Daca nu gasesti raspuns aici incearca pe avocatnet.ro sau www.gov.ro

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună, Irinuk! Eu am găsit în acest articol doi avocați care știu bine Codul Muncii: https://www.wearehr.ro/codul-muncii-pentru-angajatori/

| Irinuk_5348 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.
As vrea sa stiu care sunt conditiile de formare a unei Comisii de Disciplina(ce conditii trebuie sa indeplineasca membrii)si ce anume are prioritate: sa-ti indeplinesti obligatiile prevazute in Fisa Postului, sau sa executi atributiile superiorului ierarhic?
Multumesc inca o data,