| MyOriginal a întrebat:

Bună ziua, eu am cumpărat acum 7 zile un scuter neînmatriculat, nou. Cu contract de vanzare cumpărare, problema este ca inclusiv pe contract se menționează "cu actele necesare înmatriculării". Când am mers cu scuterul la Rar aceștia au spus ca acela nu a fost înmatriculat niciodată și depășește normele de poluare pentru anul 2018, asta din 1 ianuarie al acestui an.
Eu acum vreau sa îmi recuperez banii și sa dau produsul înapoi. Se poate legal sau prin instanta sa îmi recuperez banii? Menționez ca vânzătorul a zis ca se poate înmatricula fără probleme și l-a vandut spunându-mi ca se înmatriculează. Teoretic eu neștiind legea am fost "prostit". Am și înregistrarea audio telefonica în care a menționat ca nici el nu știa asta. Îmi pot recupera banii? Dacă nu în mod direct, prin instanta.
Vreau și legea ce îmi permite asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform noului Cod penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Respectivul te-a inselat spunand ca poti inmatricula scuterul si nu este adevarat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. Incearca intai amiabil si apoi poti sa-l dai in judecata.

| MyOriginal explică (pentru Ioandelasal):

Știi care e legea ce îmi da acest drept? Dacă îmi poți da un link, sau legea.