Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Eu si prietenul meu ne-am gândit să ne deschidem o mini afacere cu clătite.Sa luam un stand de lemn sa îl facem cat mai atrăgător posibil si sa luam o plita pentru clătite aluatul sa îl facem acasă etc. Ma interesează ce fel de firma ar trebui sa ne facem si de ce aprobari ar fi nevoie? Am vrea sa facem comerţ ambulant si nu un magazin stabil... Ci sa fie un stand in zone intens pietonale. De ce aprobări am avea nevoie si ce fel de firma trebuie?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu stiu daca se poate, dar genul asta de afacere ar merge cel mai bine pe persoana fizica autorizata. Asa e cel mai simplu cu actele, iesi mai bine si cu taxele. Daca vindeti ambulant, cum va faceti cunoscuti, cum va faceti vad? Succes si la revedere.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut! Trebuie sa mergi la primarie la Camera de Comerț pentru a inregistra apoi trebuie sa iti iei autorizatie pentru a putea vinde pe strada pentru ca e in domeniul primariei strada deci tot la primarie apoi fiind vorba de mancare trebuie sa mergi la Directia de Sanatate Publica pentru a avea Autorizatia de Functionare adica ca produsele voastre sunt de calitate. De la Camera de Comerț vei afla si restul informatiilor. Succes si multi Clienți!

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru Constantin_Roibu_1994_T7BK):

Multumesc mult pentru ajutor dar nu am inteles daca e obligatoriu un carucior pentru clatite..sau sa cumpar aluatul. adica am voie sa fac aluatul acasa sau acolo si sa am un stand si nu un carucior

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut din nou! Din cate stiu si eu si tu ai vazut ca sunt prin unele orase standuri cu clatite gen filmele in care se pli; ba unul cu un carucior si vinde Hot Dog.
Poti avea si stand sau carucior dar daca ai Actul de la Directia de Sanatate publica poti face in strada aluatul sau poti obtine autorizatie sa faci clatitele acasa sau aluatul si sa le vinzi in strad. Daca ai nevoie de mai multe informatii astept un mesaj

| Cristachecami a răspuns:

Eu nu stiu, dar imi place ca esti sigura si perseverenta! bv tie....cu toate ca eu nu stiu ce sfat sa te interesezi si tu la altcineva...mie chiar imi place ideea:* :-0;-)