| Crispaula2023 a întrebat:

Bună ziua.
Îmi cer scuze ca va deranjez, însă am făcut un lucru foarte urat.
Am furat o bluza. Am ieșit cu ea din magazin, a venit la 3 min bodyguardul și mi-a spus sa ii arat ce am în punga.
Am 48 de ani, nu am făcut niciodată asa ceva, chiar nu înțeleg de ce am recurs la asa ceva. Bluza era 55 ron, aveam la mine bani aprox 1000 ron. Stiu ca nu exista scuze pentru ce am făcut. Am regretat, am plâns toată noaptea. Am fost dusa la secție, agenta care era de serviciu a scris ea ce i-am spus eu și am semnat. Nu mi s-au luat amprente, nu mi s-au făcut fotografii, mi-a spus ca voi fi sunata și sa răspund. Am fost a doua zi la magazin sa vorbesc cu managerul și sa achit bluza însă a refuzat. Mi-am cerut scuze, am rugat managerul sa renunțe la plângere însă nu a vrut. Nu știu ce ma fac, nu am avut niciodată vreo problema cu politia, cazierul este curat. Pana acum.
Va rog sa imi spuneți dacă este vreo posibilitate sa se anuleze procesul verbal. L-am semnat, dar nu l-am citit. A venit un alt agent și m-a văzut plângând și regretand enorm fapta săvârșită și mi-a spus ca nu voi pati nimic sa ma liniștesc.
Nu am avut curaj sa ii spun soțului meu ce am făcut.
Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faptul că aveați banii dvs 1000 lei, nu justifică gestul. Rezultă la o analiză că a fost un impuls psihologic din clasa numită cleptomanie, iar nu un act voluntar. Astfel la o judecată, aceasta vă poate absolvi de reponsabilitatea pe care o are un infractor.

33 răspunsuri:
| Crispaula2023 explică (pentru Crispaula2023):

Valoarea bluzei era de 54.99 ron

| Violleta2022 a răspuns (pentru Crispaula2023):

Pai asta nu-i iertare, daca managera nu vrea sa-si retraga plangerea, asta este minciuna, pe fata.
Te ierta daca isi retragea plangerea, dar nu vrea.
Imi pare rau, dar nu stiu cat te va ajuta psihologul, ca de se judeca cazul tau, poti face si puscarie pentru o amarata de bluza.

| Crispaula2023 explică (pentru carevaescu):

Am discutat cu soțul meu, am fost împreună la magazin sa vorbim cu managerul de magazin, dar este tot o adolescenta de 20 de ani și a spus ca nu renunță la plângere însă am.primit adresa de email a firmei și le-am trimis o adresa.
Sper sa primesc un răspuns favorabil.