| pisicuta_2901 a întrebat:

In cazul in care imi iau concediu medical de 90 de zile inainte de a naste, indemnizatia pentru copil se va calcula 85% din media pe ultimele 12 luni cu tot cu concediu sau pe ultimele 12 inainte de concediu medical.

Multumesc!

3 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Concediile medicale pentru maternitate se acorda pe o perioada de 126 de zile calendaristice, dintre care 63 de zile inainte de nastere (concediu de sarcina sau concediu prenatal) si 63 de zile dupa nastere (concediu de lehuzie sau concediu postnatal), care se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare. Pentru concediul medical pentru maternitate se plateste o indemnizatie al carei cuantum este de 85% din baza de calcul prevazuta de lege la data deschiderii dreptului.

Baza de calcul a indemnizatiei se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele sase luni pe baza carora s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.

| nicoleta_5825 a răspuns:

Nu stiu, intreaba o institutie avizata.

| mimi_8809 a răspuns:

Se ia media veniturilor pe ultimele 12 luni indiferent care ar fi ele