| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Bună ziua, întreb pentru o prietena care e mama singura și are probleme financiare. Vrea sa știe de ce nu accepta primăria sa ii dea ajutor social. Care ar putea fi motivele ca nu i-au spus de ce.

Răspuns Câştigător
| ninuku a răspuns:

Depinde, daca ea sta cu familia, iar daca cei din familia ei au venituri.
Daca au venituri sub 275 lei pe luna per membru de familie.
Cate persoane sunt in acea familie?

16 răspunsuri:
| Delyae a răspuns:

Că n-are pensie de ajutor.

| relian a răspuns:

Gata deja ai rezolvat vad. Bv tie, asa da, ia masuri, stai calare pe situatie, nu-i lasa deloc.
Dar de ce intrebi tu aici de ce nu i-a dat primaria ajutor, ea na intrebat, banui ca i-a spus acolo cand s-a dus de ce nu-i da nu? Ori trebuie tu sa mergi sa intrebi pentru ea?
Nu ai cum rezolva problema asta stii de ce? Pentru ca nu stii situatia, iar daca nu stii, nu vad cum ar stii cineva pe aici.
Nu exista sa nu iti spuna careva de ce nu ti se da ceva.Te duci la primarie si spui am auzit ca se dau ajutoare, sau ce se mai da. Uite asta cu ajutoarele, ce se dadeau la pensionari, luam exemplul asta.
Esti pensionar, te duci, frate am auzit ca dati ajutoare la pensionari pentru caldura, asa parca erau. Aia acolo sigur iti cer ceva informatii, ceva acte, apoi iti zic aia nu putem sa iti dam tie.
Omu bineinteles va intreba, de ce nu puteti sa imi dati? Aia or sa-i zica, ai pensia mare, se da ajutoare la pensionari care au pensie intre sumele X si Y.

Ca urmare nu exista sa nu ti se spune de ce nu ai primi un eventual ajutor.
Deja ti-a bagat-o ca nu i s-a spus, aia da prietena, acum deja ati devenit si prietene, e bun si asa rau.

Cauta pe aici pe unu ioanlasatu sau dellasa ceva genul asta, el spune ca fost jurist, pe aici raspunde mai mult la legislatie, intreaba pe el, poate se uita pe ceva legi si iti poate da un raspuns, desi fara informatii clare nu vad, si legea te refuza fctie de ce ai tu sau nu ai.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru relian):

Nu știu ce sa zic, eu as vrea sa o ajut. Poate greșesc, poate minte

| PaulaPaulayt1 explică (pentru relian):

Eu am vorbit cu ea și a zis ca are nevoie doar de pampersi și lapte praf dar nu poate nimeni sa ii dea asa luna de luna. Trebuie sa rezolve altfel

| PaulaPaulayt1 explică (pentru relian):

Sunt multe persoane în situația ei și pe mine ma sensibilizează.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru ninuku):

Una singura din câte am înțeles, tatăl ei și cred ca ia el ceva o pensie

| ninuku a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Deci 2 persoane 275+275=550, daca tatal ei ia pensie mai mare de 550 ron nu are drept la ajutor social.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru ninuku):

Mulțumesc

| relian a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

E in regula, nu-i nimic rau sa fii sensibil la aproapele tau, dar in ziua de azi nu mai stii in cine sau nu sa ai incredere, asa ca daca vrei sa faci ceva, trebuie facut pe verificate, nu pe povesti.
Cerei camera, sa iti arate unde sta, sa iti arate buletinu, sa vezi ca ea este, apoi verifici pe net dupa buletin si vei stii cine este persoana.
Eventual daca te implici, poti cere ajutorul politiei locale, vezi unde ea locuieste, suni acolo la politie si te interesezi de ea, spui ca vrei sa ajuti, mai ales daca esti si tu femeie, spui ca vrei sa stii daca situatia ei este asa cum o descriso ea, ca tu esti sensibila si vrei sa ajuti, politia iti vor spune adevarul.

Dar asta daca ea accepta sa se arate tie, sa iti ararte buletin, altfel este pierdere de timp.
Eu am vorbit cu o fata la fel, aceiasi poveste copil, desi avea copil pe bune, insa umbla cu prosteala, poze, retele falsificate, si etc, bani de telefoane si internet au, dar nu au cei da copilului sa manince.
De regula is fete tinere care nu is curioase sa munceasca deloc, absolut deloc.
Nu spun ca sigur fata ta este asa, dar daca nu accepta o verificare e clar.
Bani de telefon are, are mobil, are internet corect? De unde are banii de telefoane si net? Sta la taicasu care ce spune ea este betiv bla bla, ala sigur n-are net si alte povesti.
Gindeste ca trebuie sa platesti telefonul luna de luna.De unde are bani? Sa nu spui ca tia scris de pe telefonul unei prietene laughing sau urmeaza sa o zica.
Ok nu mai zic nimic, poate o fi intr-adevar o fata ce are nevoie de ajutor, eu nu am cum sa ajut, nu locuiesc acolo in RO, pachete pot trimite dar nu trimit pachete unui nencunoscut.Nici nu ma agit sa cunosc straini.

| relian a răspuns (pentru ninuku):

Ce legatura are tatakl ei cu ea? Ea deja are 18 ani, nu mai este in ingrijirea parintilor, asa ca nu aduna si fa impartiri la nimic.Ea este familie separata, faptul ca sta la taicasu, nu are a face ce venituri are tata ei.
La fel de bine putea sa stea la un strain, ce faceai luai in calcul banii strainului la care ea locuia?
Daca avea 17 ani, era inca sub intretinerea parintilor, cel putin legal, atunci da puteai spune ca tata ei are venit si nu iar fi dat ajutoare.
Dar tot trebuie sa-i dea alocatie ceva, nu exista chair nimic nimic.
Mai si multumesti aluia ca ti-a spus ce? Ce lehgatura are fam ei cu familia ei de cand era minora? Nici o legatura legala.

| relian a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Tatal ei nu face parte din familia ei. Ea deja este familie separata, este deja adult, pa si la gara, taicasu o poate arunca legal afara oricind, nu mai are absolut nici o obligatie fata de ea.Despre ce desene animate vorbim pe aici?
Acu pui la nr familia ei de cand era minora, unde ai vazut tu asa ceva?
Deci ea este singura in familia ei, daca a fost maritata, ar mai fi barbatul ei, daca ala a fugit, trebuie dat in urmarie si obligat sai plateasca pensie, asta daca munceste pe undeva.
Daca n-a fost casatorita, dar ala o recunoscut copilul, la fel poate fi adus si pus sa platasca pensie alimentara, la fel daca munceste pe undeva.
Daca na recunoscut copilul atunci nul poate trage la raspundere, trebuie mai inti sal dea in judecata, sa faca test de paternitate si dupa legea il obliga sa plateasca pensie pentru copil.
Cam asta e familia ei, este doar ea si copilul ei, atit, legea nu spune ca parintii tai fac pate din familia ta.

| ninuku a răspuns (pentru relian):

Mai intereseaza-te inainte sa vorbesti, odata ce sta la aceeiasi adresa si nu este casatorita face parte din aceeiasi familie cu tatal ei chiar daca ea are copil.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru ninuku):

Primăria i-a zis ca nu au ajutoare sociale. Asa o fi? Nu are primăria ajutoare sociale?

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Mai știu un caz în care primăria nu a vrut sa dea ajutor unei femei cu trei copii, au răspuns în zeflemea: da ce am pus-o eu sa facă copii? Și prietenul ei s-a dus și a făcut plângere la procuratura și imediat i-a dat. Asa am sfătuit-o și pe ea sa facă. E dreptul ei. Pana una alta, pana când creste copilul și o sa se ducă și ea la munca.

| darrio2007 a răspuns:

Asta trebuia sa intrebe acolo, care sunt motivele, cand i-au spus ca nu ii pot da ajutor social.
Tu ce rol ai in problema asta?

| PaulaPaulayt1 explică (pentru darrio2007):

Au zis ca nu au ajutoare sociale. Eu încerc sa o ajut.