| Cirks a întrebat:

Bună ziua. Întrebarea mea este următoarea: Am fost dată în judecată și în termen de 30 de zile trebuie să trimit actele la judecătorie, dacă plătesc ce am de plătit sau ce îmi spune firma să plătesc în aceste 30 de zile, mai trebuie să mergem în judecată? Sunt disperată și momentan nu îmi permit un avocat. Mă puteți ajuta? Mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca platesti pana la primul termen si trimiti la judecatorie copia dovezii ca ai platit nu mai trebuie sa te prezinti la judecata si n-ai nevoie de avocat. In acest caz actiunea firmei o sa fie respinsa ca ramasa fara obiect.

| Cirks explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc foarte mult!

| darrio2007 a răspuns:

Da.Trebuie sa mergi chiar daca platesti intre timp.Cu deosebirea ca firma, la infatisarea la tribunal, isi va retrage actiunea(reclamatia) pe baza dovezii ca ai platit. Daca nu mai are si alte pretentii.

| Cirks explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc mult pentru ajutor!

| darrio2007 a răspuns (pentru Cirks):

Ok

| express11 a răspuns:

Platesti si trimiti firmei creditoare, chitanta.

| Cirks explică (pentru express11):

Mulțumesc mult!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi pentru ce ai fost chemată în Instanţă ( pentru ce ai fost chemată în judecată şi care sunt "pretenţiile" reclamantei )!

În principiu, dacă ai avut de achitat o datorie până la o anumită dată, cel mai probabil, TREBUIE să achiţi şi penalităţi pentru zilele de întârziere sad

În funcţie de obiectul Acţiunii, probabil că, dacă plăteşti datoria + penalităţile, Acţiunea va fi respinsă de Completul de judecată.
Asta dacă reclamanta nu mai are şi alte solicitări...

Depui la dosar COPIA achitării datoriei ( şi a penalităţilor, dacă este cazul ) şi, ar fi preferabil ( dar nu e obligatoriu ) să te prezinţi ( personal ) la şedinţa de judecată ( ca să vezi exact despre ce este vorba )!

Toate cele bune.