| AdyChr05 a întrebat:

Buna ziua, la anul as vrea sa merg o saptamana in Romania cu trenul. Atunci o sa am 17 ani. Este nevoie de o procura sau de un insotitor daca eu am domiciliu in strainatat?

Răspuns Câştigător
| Adymist a răspuns:

În calitate de minor, poate fi necesar să aveți un părinte sau un tutore cu dvs. atunci când călătoriți în România cu trenul sau poate fi necesar să aveți o scrisoare de consimțământ semnată de la părintele sau tutorele dumneavoastră. Acest lucru este pentru a vă asigura că puteți călători în siguranță și că aveți sprijinul și supravegherea necesare în timpul călătoriei.

Cerințele și reglementările specifice pentru minorii care călătoresc în România pot varia, în funcție de țara de domiciliu și de alți factori. Cel mai bine este să verificați la ambasada sau consulatul României din țara dumneavoastră pentru cele mai recente informații și îndrumări.

În general, este o idee bună să ai cu tine un părinte sau un tutore atunci când călătorești, mai ales dacă ești minor. Acest lucru vă poate oferi suport și asistență suplimentară și vă poate ajuta să vă asigurați că călătoria dumneavoastră decurge fără probleme și în siguranță.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa pentru a intra si iesi din Romania nu este nevoie decat de actul de identitate. Intereseaza-te de legea statului in care stai, respectiv daca poti iesi fara declaratie sau insotitor.

| blackann a răspuns:

Insotitor.