| IuliaStan2022 a întrebat:

Buna ziua, legat de Acsemic Singles, am platit si eu o suma mica pentru o oferta one off, apoi mi-au tras 300 lei ca cica m-as fi abonat automat la plata lunara, ceea ce nu a fost adevarat, am blocat contul bancar, am solicitat inchidere cont pe platforma lor si mi-au confirmat ca au inchis contul insa trebuie sa le mai dau 300 ron pentru ca nu am inchis cu 7zile inainte de reinnoire (despre care nu stiam ca exista), m-am tot certat pe mail cu ei si acum ameninta cu firme de recuperari.
Intrebare, cum pot apela la firme de recuperari cat nu au adresa ta si nr de tel? Doar un nume, un cont bancar inchis si o adresa de mail.
Si mai mult e cineva care a ajuns in proces cu firma de recuperare? Adica un proces legal, citatie la tribunal?
Daca aveti detalii va rog sa-mi scrieti.
Multumesc.

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Am fost intr-o situatie similara iar eu parca nu am recuperat nimic, nu am facut proces ceva dar nici nu am pierdut 50 de lei

| RxTx a răspuns:

Există card-uri virtuale pe viitor in care transferi cati bani wi de platit i singura data
Apoi inchizi card-ul respectiv
Fara ca sa fi dat pe undeva bulrtinul tau datele tale reale numele tau
Asa ca se te ia de unde nu esti
Sa iti ia boii de la bicicleta.

Am vazut ca se poate face de pe aparatele acelea de la care platesti telefonul de la care platesti facturile pe internet
Au posibilitatea să faci acolo carduri din astea pe care bagi bani reali de hartie direct de la aparatul respectiv
Si iti face el un card temporal bancar pe numele pisicii.

Acum exact cu situatia de fata inchide contul bancar
Rupe card-ul respectiv
Plasticul mergi la banca spune-le ca l-ai rupt iti da altul
Fraierii nu stiu datele de pe noul tau card

Ru cred ca pe tine te-a amenitat un robot
Eu cred ca ei au un server setat sa trimita amenitări
Formulare prexonfigurate dinainte

Asa ca nu titi face griji ca nu crrd ca vor sa te dea ei in judecata aici in Romania peste 7 mari si 7 tări.

Si pana la urma eu am mai avut de aface cu forme de recuperare
Prima data cand te suna te vaiti ca ti-a murit pisica ca matusa are cancer dinainte sa iti spuna cati bani vor de la tine
Si le spuinca te-au dat afara din casa in care stateai cu chirie si acum nu ai job si stai pe strazi
Si le spui ca le dai acei 300 lei dar in rate daca de poate sa te angajezi si tu undeva ca acjm ai 300 lei dar trebuie sa mananci si tu ceva sa iti iei un sapun si un spray de ras ca trebuie sa te duci la un interviu la o spalatorie auto.
Si vezi cum pun ei problema
Daca zic sa le dai exact 300 lei.te rogi de ei sa iti mai faca un discount
Ca ei pot sa faca discoubt pana la 50%
Si daca nu vor sa iti faca abia atunci le dai 300 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar domeniul meu, dar stiu ca orice produs / serviciu achizitionat beneficiaza in conditiile legii de perioada de retur, atata timp cat nu s-a facut uz de bun si s-a solicitat returul / stornarea / anularea in timpul prevazut in legea consumatorului.

Da, single academics e doar un alt site ca si matrimoniale care... folosesc diverse tertipuri si texte (practici inselatoare) la limita interpretarii pentru a specula neatentia clientilor.

Incearca sa formulezi o adresa catre anpc pentru a obtine clarificari legale si gratuite asupra situatiei in care te aflii.

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost si eu inscris pe site-ul de care povesteste el
Chiar ieri wm vazut din intamplare e-maik-ul prin care ei mi-au confirmat faptul că am rezilist contractul cu ei

Aveau gen 7 zile daca imi aduc eu bine aminte in care ai fi putut sa renunti la serciciile lor.
Si eu am renuntat a doua zi.
Mi-au dat oameni de la ei 2 e-mail-uri sa ma convingă să mainrămân.
Eu am refuzar
Apoi al treilea e-makk a fost ceva oficial in care scria ca imi confirna ca au reziliat contractul.

Dar am pațit-o eu urât de tot cu slt site love.mail.ru scria la termeni sinconditii că pot renunța doar după ce plătesc 50 de luni abonamentul de aproximativ 50 lire/lună.
Si asa am scapat am schimbat carduk bancar asa ca ei nu au mai avut cum să îmi ia bani din bancă ținànd cont cș nu dețineau datele de pe noul meu card de debit.

| Mopmop a răspuns:

Alta data citeste cu atentie termenii si conditiile pentru inscrierea pe orice fel de site.
E o metoda absolut legala de a retrage banii din contul tau atata timp cat ti-ai dat acordul.
Data viitoare schimba cardul si cand vor sa retraga nu mai au cum.