| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Bună ziua! Logodnica mea este însărcinată în aproximativ 16 săptămâni, este angajată pe perioadă determinată la o firmă (contract care expiră pe 22.03. 2021), ca asistent medical, dar până în acest moment noi nu am notificat în scris angajatorul despre sarcină, ci doar verbal.
Credeți că dacă aș face treaba asta în cel mai scurt timp (mâine), angajatorul ar evita prelungirea contractului de muncă? Probabil s-ar feri de ulterioare obligații față de angajată și nu i-ar mai prelungi contractul.
Totodată, țin să menționez că de pe data de 12.03 până astăzi, 18.03, ea s-a aflat în concediu medical. Astăzi, a fost sunată de angajator și a fost întrebată dacă mâine poate ajunge la serviciu, întrucât, este un post descoperit și nu are pe cine solicita pentru data de mâine.
Logodnica mea ar avea astăzi un control la dermatolog, pentru a stabili dacă concediul medical va fi prelungit sau nu și, eventual, tratamentul pe care trebuie să-l urmăm, lucru care încurcă puțin ecuația, întrucât angajatorul mi-a impus că mâine dacă nu mă voi prezenta la lucru, nu îmi vor mai prelungi contractul.
Sper că am fost înțeles, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce va face angajatorul, posibil sa nu-i mai prelungeasca acest contract pe perioada determinata si nici nu este obligat sa-l prelungeasca.
Logodnica ta sa mearga maine sa discute cu angajatorul si o sa afle exact despre ce este vorba.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, mulțumesc! Se poate să îmi dați și un sfat în legătură cu concediul de risc maternal? Dacă i se va prelungi contractul de muncă, avem în vedere să notificăm angajatorul în privința sarcinii (ne încadrăm, oarecum, în acel termen de 2-4 luni de sarcină până putem anunța angajatorul) și, ulterior, să vorbim cu specialistul ginecolog în vederea eliberării unui certificat pentru riscul maternal. Nu știu exact pașii pe care trebuie să-i urmăm.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Conform OUG 158/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31.(1) Dreptul la concediul de risc maternal se acordă în condiţiile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 25/2004.
(2) Pe durata concediului de risc maternal se acordă o indemnizaţie de risc maternal care se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
(3) Concediul şi indemnizaţia de risc maternal se acordă fără condiţie de stagiu de cotizare.
(4) Cuantumul indemnizaţiei prevăzute la alin. (2) reprezintă 75% din baza de calcul stabilită conform prevederilor art. 10. "
Cititi OUG indicata si va veti lamuri, este o procedura destul de complexa.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc!