| Bojor_Tyca_1997 a întrebat:

Bună ziua. Lucrez cu jumătate de normă. Adică 2 ore pe zi în contract dar normă lucrez dea 9 seara pana dimineață și doresc să îmi dau demisia dar încă nu am primit salaru... Cum ar trebui să procedez?

4 răspunsuri:
| jon987654321 a răspuns:

Astepti sa iei salariul si la revedere...nu te mai duci, sau ii lasi la patron o scrisoare pierduta gen.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timpul de 2 ore pe zi nu este jumatate de norma ci doar un sfert.
Depune cererea de demisie si, daca seful cere, va trebui sa mai lucrezi perioada de preaviz prevazuta in contractul individual de munca. Daca nu cere aceasta atunci ai terminat pe data depunerii cererii.
Va trebui sa te plateasca pentru perioada lucrata, inclusiv pentru perioada de preaviz, daca o sa lucrezi.
Daca nu respecti perioada de preaviz contractul de munca iti poate fi desfacut disciplinar, pe motiv de absente nemotivate.

| Ivy86 a răspuns:

Simplu aștepți salariul și după îți scrii demisia. Daca iese urat le spui ca te duci la ITM și ii reclami ca ai contract de 2 ore și tu lucrii peste 8 ore. IT-ului e obligat sa vina la reclamații și amenda nu e mica.
Dar cel mai bine ar fi sa te înțelegi cu ei, eventual sa mai stai 1-2 zile pana găsesc pe cineva.

| KiszMy a răspuns:

Îți dai "demisia" în ziua în care îți iei salariul, adică după ce iei banii nu te mai duci.