| ivans a întrebat:

ma numesc Alecsei, va rog sa ma ajutati cu o intrebare, e foarte important pentru mine!
Am venit in Romania in urma cu 10 ani, sunt casatorit cu cetatean roman de 2 ani, lucrez astept un copil. Din pacate in urma cu 2 ani am fost condamnat la un an si jumatate la inchisoare cu suspendare(o poveste foarte lunga). Va rog mult sa-mi spuneti daca am vreo sansa sa obtin cetatenia romana.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Era suficient să spui fapta penală pentru care ai fost condamnat! Nu toată povestea din fir până în ață.
Dacă fapta pentru care ai fost condamnat cu suspendarea efectuării pedepsei cu închisoarea nu a fost de natură să pună în pericol siguranța națională, divulgarea de secrete de stat, uciderea unui om, etc. sunt șanse de a obține cetățenia.
Totul depinde de bunul comportament care trebuie să-l afișezi de acum în colo prin evitarea: altercațiilor de stradă, accidente rutiere cu pierderea de vieți omenești, furt, tâlhărie, viol, etc.
Mult noroc.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Teoretic ai această șansă, dar exista un serviciu aflat în subordinea Oficiului Român pentru Imigrări unde ar fi trebuit să fii luat în evidență în acest timp, care elibereaza permisele de ședere pentru cetățenii străini. Vezi că și ei dau referințe despre tine. Până să obții cetățenia trebuie să fii în regulă cu rezidența. Cartea de rezidenta permanenta se acorda membrilor de familie ai cetatenilor romani si are o valabilitate de 10 ani, iar permisul de lunga sedere are o valabilitate de 5 ani si se acorda pentru celelalte scopuri ale sederii in Romania.
Mari succese!

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cetatenia romana se acorda la cerere, cetateanul strain sau fara cetatenie, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
- dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
- are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
- este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
- cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
- cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul
unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei (cea de 8 ani, respectiv 5 ani).
Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei.
Prin urmare, dupa ce se implinesc cei 5 ani de la data casatoriei tale, poti solicita cetatenia romana (depinde pentru ce ai fost condamnat). Pana atunci, incearca sa dovedesti ca esti "un bun roman".