| mariaadriana a întrebat:

ma numesc Zamacau Elena, sunt nascuta in 1955, 24-03, am 28 de ani vechime, am lucrat in comert ca si vanzatoare, as dori sa stiu cum pot iesi cat mai repede la pensie la cerere. Va rog sa imi explicati tot ceea ce trebuie sa fac. Va multumesc

4 răspunsuri:
| Vir2k a răspuns:

Buna ziua,

http://www.amosnews.ro/Cum_se_face_Dosarul_pentru_obtinerea_pensiei-267589

aveti aici cateva detalii. sper sa va fie de folos.

| mariazet45 a răspuns:

Contactati pe internet o casa de pensii si va raspunde, de exemplu casa de pensii bacau e foarte promta in raspunsuri si poti se calculeaza si automat.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Domana Elena, în acest moment, se pot pensiona anticipat barbatii care au varsta mai mare de 58 de ani si doua luni si un stagiu de cotizare de peste 31 de ani si patru luni. Pentru femeile care vor sa-si anticipeze pensionarea, stagiul de cotizare trebuie sa fie de minimum 26 de ani si patru luni si varsta de 53 de ani si doua luni. Dumneavoastră îndepliniți aceste condiții. Mergeti la Casa Județeană de Pensii a județului pe raza căruia domiciați pentru a începe procedura legală.
Mari succese!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergeti la Casa de Pensii cu cartea de munca, va calculeaza exact cand puteti iesi la pensie si de ce documente aveti nevoie, cred ca indepliniti conditiile necesare pentru pensia anticipata.