| ALEXRSR a întrebat:

Buna ziua, pe data de 26.09 am suferit un accident rutier deoarece nu am acordat prioritate,din ce am inteles m-au incadrat la vatamare din culpa si mi-au retinut permisul, cateva ore mai tarziu prin niste domni de la politie am inteles ca o sa mi se retina permisul pentru 90 de zile plus amenda, am primit dovada de circulatie pe 15 zile, problema mea este ca nu stiu din ce perioada o sa inceapa cele 90 zile,initial mi au spus ca mi se va deschide un dosar penal iar dupa ca nu as avea dosar penal si nu inteleg, am nevoie de o indrumare

7 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Cele 90 de zile au început la data reținerii permisului.
De ce vătămare din culpă? Au fost implicate persoane vătămate, lovite, sau doar s-au bușit mașinile?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe in ziua urmatoare datei expirarii dovezii cu drept de conducere sau a datei cand predai dovada, inainte de expirarea valabilitatii.

| ALEXRSR explică (pentru adryang78):

Au fost la spital, dar nu a avut nici o zi de îngrijiri, cum "s-au dus au si plecat"

| ALEXRSR explică (pentru adryang78):

Si mi s-a deschis un dosar penal pentru vatamare din culpa

| ALEXRSR explică (pentru adryang78):

Nu s-au depus plangeri sau ceva de genul, acum intrebarea e daca sa mai lungesc dovada sau?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Cele 90 zile incept de fapt de la expirarea dovezii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ALEXRSR):

Mi bine stai departe de volan, nu este pentru oricine șofatul, acum ai scapat ieftin, data viitoare poate omori pe cineva, ai mare grija ca masina nu este o jucarie, ar trbuii sa numai pui mina niciodata pe volan, nu esti apt de a conduce nu stii faci accidente, data viitoare ajungi in inchisoare, stai departe de masini renunța la asa ceva, circula cu metroul autobuz tramvai, si iesi mai ieftin decat sa ai masina sa duci grija impozitelor benzina reparatii etc,