| Mihaibbb a întrebat:

Buna ziua, prietena mea este din Uganda, munceste in Turcia, i-a expirat cei doi ani de viza residentiat, cu alte cuvinte daca o prinde Politia din Turcia o extradeaza, cum pot face eu sa o aduc in UE-Romania sa ma casatoresc cu ea, sa fie cu actele in regula?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Dar nu este nici o problema.Da, este ok si cu viza de turist.Ma gandeam ca cea de munca este mai sigura, dar daca obtine si cea de 90 de zile, nici o problema.
Dupa casatorie depuneți actele pentru întregirea familiei sa locuiască in Romania si gata.
Suntem pe planeta Pamant si fiecare se casatoreste cu cine doreste din orice tara
Sa fiti sanatosi si sa faceti copii frumoși, sanatosi, crescuti in spiritul iubirii.
Toată cele bune,

30 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija, e o teapa!

| Mihaibbb explică (pentru Bula):

Teapa la ce te referi?

| Bula a răspuns (pentru Mihaibbb):

Doar te vor stoarce de bani, picatura cu picatura (sume relativ mici, pretinse ca sunt necesare).

| Mihaibbb explică (pentru Bula):

Nu inteleg din nou la ce te referi? eu am intrebat de parte juritica cum sa procedez legal si tu ma iei cu avertismente, daca nu ai un raspuns la subiect te rog lasa-ma si apelez la un avocat

| Bula a răspuns (pentru Mihaibbb):

Am sris, fiindca am mai intalnit asemenea poveste (si nu numai).
Poti angaja si avocat, tot te va costa (si nu putin).

| Dragobeta a răspuns (pentru Mihaibbb):

Perfect. Apeleaza la un avocat.
Ca sa vina, iti va cere bani de drum. Bani de viza. Bani de mituit vamesi. Etc. Dar nu va veni niciodata. Poate va vrea si mi mult ca sa nu o extradeze. Si tot asa.

| Mihaibbb explică (pentru Dragobeta):

Da voi apela la un avocat si voi sti cum sa procedez legal

| Mihaibbb explică (pentru Dragobeta):

In Turcia se merge cu buletinul nu ai nevoie de viza vad ca esti pe alta planeta

| Dragobeta a răspuns (pentru Mihaibbb):

Analfabet sau o faci pe-a prostul? Ca ea sa vina in Romania are nevoie de viza!

| Mihaibbb explică (pentru Bula):

POVESTI,adica un cetatean membru UE nu se poate casatori cu o Ugandeza care este din Africa deci care nu-i cetatean ue, e plina europa cu casatori mixte din afara europei si tu in afara sa speri oameni alteceva nu sti, da voi apela la un avocat...PA

| Mihaibbb explică (pentru Dragobeta):

ASA si? asta si a fost intrebarea cum se poate proceda LEGAL step by step, ca nu stiu dar daca tu esti destept si nu jignesti imi spui la subiect calm si politicos, ca nu doar nu-s singurul care vrea sa aiba o sotie care nu este cetatean non-ue, deci se v-a casatori cu un cetatean UE, sau eu sunt analfabet si tu prost?

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaibbb):

S-au terminat femeile din UE? Aia vrea sa ajunga aici, te casatoresti cu ea si te va lăsa cu ochii in soare, la un moment dat.

| Mihaibbb explică (pentru darrio2007):

La revedere!

| darrio2007 a răspuns (pentru Mihaibbb):

Deci, am avut dreptate.
Astepti doar raspunsul care iti convine, chiar daca nu e bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Câți bani i ai trimis până acum fara sa o vezi?

Tu ești ăla care nu vroia card sa nu il prosteasca băncile că face evaziune și îți trimiți toți banii la o ugandeză? Hahahaha

| Mihaibbb explică (pentru suntserios):

Nu va mai chinuiti sa faceti misto si sa ma provocati,ca o faceti degeaba si nu va raspund, fiecare om face ce vrea, daca ai un raspuns fara hate si la subiect raspunde, daca nu vezi-ti de treaba ta, daca tie nu-ti place ceva poate mie imi place sau invers, mai esti si userul anului, sa-ti fie rusine.

| relian a răspuns:

Pff umblati cu toate africancele, de parca ati fi disperati ca nu mai is alte femei pe linga voi.
Inseamna, esti nu disperat, esti catastrofic de disperat sa ai o femeie si aia cum e in pozitie sa fie trimisa in jungla de unde o venit, sa agatat de tine, ori esti urat cu spume, nu-i vina ta, dar asta e, aia de aia e cu tine, nu ca ai fi tu barbatu mortal laughing
Bine ca si pe ea, cine bunicu so ia laughing asa ca v-ati cam gasit amindoi.

Tu si daca te casatoresti cu ea, nu-i nimic sigur ca o poti aduce in RO, pentru ca RO nu are program de imigrare, doar atunci sunt termeni si legi clare care trebuiesc respectate.

Aasa ca, te poti casatori si cu tot cu casatorie, aia sa cine stie cand sa o primeasca in RO.
Cel mai bine este sa intrebi, dar nu pe aici, sa intrebi pe careva care cunoaste legile astea bine, sa nu te legi la cap asa fara sa te doara.

Eu iti spun, numa anul trecut, deci chestie recenta, un roman, care este cetatean roman, dar care are si cetateanie americana, a vrut sa intre in RO cu nevastasa, care e cam tot de prin zona aia, ceva mai la sud, Botswana, casatorit omu legal aici in SUA, nevastasa, atentie, aia are Green Card, iar cei de la aeroport iau zis pass, nau primit-o. laughing

El a intrebat, stati nitel este nevasta mea, e legal, vreau doar sa vin in vizita, ea are deja green card, nu intentioneaza sa ramana in RO.Iau spus, tu treci, ea inapoi in Africa sau SUA laughing

Asa ca cel mai bun, cauti un avocat, dar unu care se ocupa cu chestii genul asta, imigrarii si alte povesti, ala te poate lamuri cum sta treaba.
Eu zic sa iti cauti o romanca, sau una alba, lasa coloratele, mai ales ca e cu bube, adica n-are acte, deci e greu de rezolvat, apoi aia cum am spus sta cu tine doar pentru acte, altfel tear fi salutat din zbor.

| Mihaibbb explică (pentru relian):

ROG daca cineva vede aceasta postare, a acestui user sa o raporteze, pentru discriminare si rasim(ca noi Romani sa ne casatorim doar cu Romani si doar cu persoanele de culoare alba)statutul meu de user junior (TPU.ro) nu-mi permite sa fac acesta raportare, Multumesc.

| relian a răspuns (pentru Mihaibbb):

Amice, acum pe bune, cum miroase iubita ta? Uite ca tot erau unia pe aici care intrebau daca intr-adevar negrii au miros.Nu este vorba de spalat, au ei un miros al lor specific.
Sa ma raporteze pentru ce? laughing rasism, eu ti-am spus ce sa faci, unde pui ca eu locuiesc intr-o tara unde is toate nemurile pamintului, asa ca nu vad despre ce OZN-uri vorbesti.

Statutul tau de user TPU laughing ba esti nebun, ne lasi cu africancele tale.Ia sa te raportam noi pe tine, sa vedem cit teor chema cei de la politie sa te ia la intrebari ca vrei sa faci afaceri, oiei bani de la africance, sa le faci acte, sa poata intra in UE.

Hai sa vedem noi care pe care rapoarteaza.Stai linistit ca o sa te urmaresc si aflu eu daca cumva incerci ceva si team si raportat, laughing dar nu la TPU, te raportez la autoritati sa te urmareasca ca esti element priculos, introduci in tara elemente destabilizatoare laughing

Te deranjeaza adevarul, ca esti unu de ala care te pui in genunchi in fata oricarei femei, ca esti disperat, nu disperat superdisperat sa ai si tu o femeie.
Tiai gasit deja una care sa te vrea, dar cum tiau spus si altii aia te vrea doar sa-i faci acte. Dupa iti da papucii.

Din partea mea te poti casatori si cu tataie laughing oricum de adus nu o sa o poti aduce in RO. Foarte bine face RO sa nu va primeasca cu toate femeuile astea de prin tari ce nu-i primesc nimeni. De ce nu tiai gasit o germanca, o frantuzoaica, o unguroaica, ceva din UE? Vai de capu tau de tantalau, te fraiereste orice femeie, dar asta si daca vrei tu si no sa reusesti sa o aduci in RO, iti garantez, poate incolo in 10-15 ani laughing
asa ca las cai bun, ai de asteptat, ai de primit

| Mihaibbb explică (pentru relian):

Nu te ambala ca o motocicleta stricata,nu ma speri cu nimic, eu ce fac fac legal cu acte, sunt o gramada de Romani casatoriti cu persoane non-ue, iti dau un sfat ce mi-ai zis acum rasism, sa nu spui in public, daca erai in usa si spuneai ce mi-ai zis mine erai la inchisoare. Dispari ca ma plictisesti.

| relian a răspuns (pentru Mihaibbb):

Esti un rapanos, pe care se pare nul vrea nici o femeie din toata RO ba din toata UE si so gasit o africanca clocita sa se le ge de tine, sa-i faci acte.Pfff ai ajuns ultimu om laughing Daca te prind autoritatile ca faci magarii de astea ajungi exact unde iti este locu adica la bulau, cine stie acolo poate iti gasesti si tu o fetita ceva laughing

| Mihaibbb explică (pentru relian):

Deja i-am trimis invitatia si am vorbit cu avocat pentru acte casatorie, PA

| relian a răspuns (pentru Mihaibbb):

Poti sa vorbesti si cu bunicatu laughing avocatu nu da vize, ala se ocupa cu colectarea de malai de la fraieri ca tine laughing

Bine ca niic no sa ajunga in RO, trebuie sa mearga la ambasada in tara ei, ori stiu si eu pe unde o fi la ora asta, inc e maciuca se zbate laughing iar acolo va vedea daca pupa viza, ori pupa altceva laughing

| ioana748 a răspuns:

Era bine daca reuseai un contract de munca pentru ea aici si apoi faceai casatoria in Romania.
Oricum daca iti doresti ceva reusesti.

| Mihaibbb explică (pentru ioana748):

Am descoperit o varianta mai usoara si lega, ii voi trimite o invitatie-viza din Romania care are valabilitate maxima de 90 de zile, iar in aceasta perioara se pot face si casatoria legala in Bucuresti, important ca in acesta perioada viza sa nu-i expire plus multe acte care trebuie sa le aduca, unele cu apostoloa, alte supralegalizate etc.Deci se poate, pana si cei din USA(unde-s legile mai dure) pot sa aiba o sotie din africa, asia sau america latina...

| Mihaibbb explică (pentru ioana748):

Multumesc,raspuns castigator, m-am interesat si azi despre viza de tursism, ca sa o aibe trebuie sa fie prin agentie de turism sa faca dovada, cont bancar cu o anumita suma maxima, dovada cazari la hotel etc.Deci mult mai complicat si bani mai multi,cea mai sigura,usoara este Invitatie-viza trebuie doar sa fac dovada ca sunt cetatean Roman,sa dovedesc ca are un locui pe perioada vizei(deci nu la hotel cu bani ci in apartamentul meu,suntem un cuplu) si ca am un job sau o suma de bani, atata,nimic mai mult...Da mai relaxanta era cea cu job dar pentru asta trebuia mult timp sa stam in stand-by, cautare job, interviuri online, asteptare de raspuns, asteptare de invitatie pentru munca si mai multe aprobari.Cea mai usoara Invitatie-viza, Multumesc sanatate tie si familiei tale.

| ioana748 a răspuns (pentru Mihaibbb):

Dar nu este nici o problema.Da, este ok si cu viza de turist.Ma gandeam ca cea de munca este mai sigura, dar daca obtine si cea de 90 de zile, nici o problema.
Dupa casatorie depuneți actele pentru întregirea familiei sa locuiască in Romania si gata.
Suntem pe planeta Pamant si fiecare se casatoreste cu cine doreste din orice tara
Sa fiti sanatosi si sa faceti copii frumoși, sanatosi, crescuti in spiritul iubirii.
Toată cele bune,

| KovacsB a răspuns:

N-ai gasit si tu una din Burundi?

| MistarGoGu a răspuns:

Pana la avocat si cheltuieli ia legatura cu MAE si intreaba in ce conditii poate obține viza pentru stat UE! *( Romania )!
Daca nu poate demonstra ca are o invitație, posibilitati materiale sau loc de munca greu va obține viza!
In ce oras este in Turcia?

| Mihaibbb explică (pentru MistarGoGu):

Instambul,am fost la ea am vorbit si cu patronul ei(el inginer ea doctor)face menaj si are grija de cei doi copii ei,este o Africana Ugandeza foarte frumoasa,ii cunosc si familia,e o femeie muncitoare,problema este ca i-a expoirat viza de munca autoritatile nu pot sa i-o prelungeasca,va fi nevoita sa mearga acasa in Uganda(daca o prinde politia)dar si asa daca va pleca in Uganda o avoi aduce in Romania dar v-a fii mult mai multa munca si bani,deci practic este un ectatean non-ue care se va casatori cu un cetatean UE(deci vom fi o familie mixta)dar este problema ei cu sederea expirata in Turcia,cum pot face legal sa o aduc in Romania, nu-i vorba de bani, e vorba ca totul sa fie legal? Din cate m-am inetresat in Nairobi Kenia avem ambasada Romaniei care arejuridictie si asupra UGnadei, m-am gandit sa fac o casatorie la consulat, dar mult mai complit, daca nu stioti un raspuns, singura varianta sa apelez la un avocat indiferent ca voi plati...

| Mihaibbb explică (pentru Mihaibbb):

Scuze am o gramada de greseli, ca am scris repede