| Ionut_Racaru_1998 a întrebat:

Buna ziua, prieteni

Cumnatul meu are o întrebare legata de suspendarea permisului.

A dobândit permisul de conducere in Anglia, a făcut un accident și pana la proces a schimbat permisul in România, apoi i-a venit hotărâre de suspendare a permisului pe teritoriul Angliei pentru 4 ani.

A fost sunat din România de la poliție și nu a înțeles dacă are voie sa conducă pe teritoriul Europei sau nu?

Aveți vreo idee pana in România dacă are voie sa conducă, măcar pana ajunge sa discute la poliție?

Mulțumesc frumos.
Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are voie sa mai sofeze deloc, fiindca are permisul suspendat si poate face puscarie daca este prins sofand.
Odata ce spui ca el a fost deja contactat de Politia Romana, inseamna ca Politia din UK a informat deja interdictia si suspendarea dreptului de a sofa.

"Potrivit art. 335 CP, "(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani"

https://lege5.ro/......odul-penal

1 răspuns:
| Whitte a răspuns:

Ce nu e clar? Nu mai are voie sa conduca deloc, nicaieri.