| stefyyyycris a întrebat:

Bună ziua! Pun și eu aceste întrebări din lipsa de informații!
Am 14 ani și sunt însărcinată iar tatăl, copilului are 19 ani, as vrea sa știu și eu care sunt consecințele.
Noua ni s-a spus ca tatăl copiluli va face închisoare 2-5 ani iar eu voi fi luata la casa de copii, adaug ca toți din familiile noastre au fost de acord cu aceasta relație.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tatal copilului care-i major si te-a violat va face puscarie automat, fiindca tu esti sub 16 ani si nu ai discernamant.
Acum vreo fi investigati si parintii tai, care aveau obligatia sa te educe si supravegheze si daca sunt gasiti vinovati, tu poti fi luata in plasament, si tinuta acolo pana la 18 ani.
Ma indoiesc ca o mama si-ar da acordul ca fetita de 14 anisori, sa fie violata de un adult!

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai voua vi s-a spus corect. El este mai mare decat tine cu 5 ani si tu ai sub 16 ani, ceea ce descrie perfect infractiunea de pedofilie. Nu ai sa poti naste copilul fara ca tu sa fi decazuta din drepturile parintesti si fara ca ala sa mearga la parnaie.

Cel mai probabil, copilul va fi tinut la maternitate pana cand il va adopta altcineva, tu o sa fi data la casa de copii pentru ca parintii tai au fost batuti in cap si nu cunosc legea, si baiatul ala de 19 ani, va face puscarie pentru pedofilie sau corupere de minori.

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă l-au mâncat nadragii acum se scarpina! Sexul cu un minor la vârsta ta NU ESTE LEGAL! Nici măcar consimtit! Faptul ca familia știa de relația asta anormala și a acceptat-o NU inlatura răspunderea penala a bărbatului! major!

| stefyyyycris explică (pentru MistarGoGu):

Este o diferență de 5 ani între noi, se poate întâmpla ceva?

| Hyperion7 a răspuns (pentru stefyyyycris):

Codul penal zice clar
Art 220 "(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau @nal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau @nală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| Torrpi a răspuns:

Nu conteaza ca altii au fost de acord. Esti minora, el major.
Tu, ai sub 16 ani.
El va face inchisoare sa aiba timp sa se gandeasca la ce e corect sa faca. Si-a pus mintea cu un copil? Stia bine ce face. Si-a asumat fapta.
Vorbesti de lipsa de informatii. Nu era mai bine sa deschizi internetul si sa citesti inainte de a desface picioarele?

| stefyyyycris explică:

Adaug ca între mine și iubitul meu sunt 5 ani diferență, se poate întâmpla ceva dacă sunt 5 ani diferență?

| Madaxo97 a răspuns (pentru stefyyyycris):

Se poate, tocmai ca 5 ani e limita, dacă e mai mare cu 5 ani ca tine iar tu ai sub 15 ani, se poate pedepsi cu închisoarea, acum depinde, dacă zici că părinții sunt de acord și nu depune nimeni nicio plângere, nu vă face reclamație, poate scăpa, dar poate fi și vreun vecin sau cineva care va vrea răul și vă pârăște la poliție, o să fie pedepsit în cazul ăsta.