| Fernii19 a întrebat:

Buna ziua! Recent am achizitionat o masina de la cineva...doar ca el a pierdut fiscalul(nu a inscris-o la primarie) ce pot sa fac? Ceva sfaturi?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, pentru inmatricularea pe tine, nu ai nevoie de certificatul de atestare fiscala a vanzatorului, trebuie doar sa o declari tu la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu.
In acest sens sunt prevederile actuale ale art.8, alin.(1), lit.b) din Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un singur sfat corect: nu o cumpara.
Acum ca te-ai bagat in rahat, incearca sa contactezi proprietarul din acte, sa vezi daca mai are fiscal pe el. Daca nu, apelezi la un avocat, sa elucideze misterul, ca sa inmatriculezi masina fara fiscal, cu decizie judecatoreasca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sau varianta 2, balcanica: o bagi pe Bulgaria 2-3 luni, cat sa o spovedesti de fiscal, apoi ii faci din nou inmatriculare, cu omologare RAR si fiscal de la 0, pe numele tau.