| Maria330 a întrebat:

Bună ziua. Recent părinții mei au transferat un imobil în proprietatea mea, ce a fost deconectat de la rețeaua electrică, deoarece a venit un uriaș și ei au refuzat să plătească. E posibil să cer reconectarea casei la rețeaua electrică? Trebuie eu să plătesc datoria părintilor la curent, deși eu sunt noul proprietar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil sa soliciti reconectarea dar este posibil si ca furnizorul de energie electrica sa te refuze, solicitand plata datoriei pentru care a fost deconectata si au dreptul sa solicite aceasta.
Nu esti obligata sa platesti tu dar ar trebui sa-ti convingi parintii sa o plateasca, altfel vor ajunge sa fie executati silit.

| Maria330 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru răspuns!