| Google123 a întrebat:

Bună-ziua, să încep deci mi-am comandat un iPhone6 depe olx prin curier bun, mi-a ajuns acasă totul ok tot ce a spus băiatul in anunţ, doar că e replica, dar mi-a venit acasă tot ce mi-a promis, dar e replica poate sa facă ceva politia? am citit pe internet şi am înţeles că dacă mi-a trimis ce a spus acolo cică nu are ce sa îi facă, e adevărat? crying( dau funda ajutor va rog

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te-a inselat, respectiv sa afirme ca este original, atunci nimeni nu-i poate face nimic.
Daca te-a inselat atunci poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cat ai dat pe el? a costat cat originalul sau cat o replica? Ti a zis vanzatorul in mod expres ca e original?

| Google123 explică:

Miaspspus că e original am dat pe el 19 milioane, dar nu are ce sa iiîi facă poliția din câte am auzit fiindcă el mi-a dat iPhone6.