| schmoll a întrebat:

sa spunem ca un proprietar de caine isi lasa cainele hoinar ziua pe strada si el musca pe cineva.din punct de vedere legal ce se poate face? Multumesc anticipat de raspuns

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de caine fapta poate fi infractiune (daca este dintre cei categorisiti periculosi sau agresivi) sau contraventie. De asemenea cel muscat poate solicita daune materiale si morale, atat ca parte civila in procesul penal (daca fapta este infractiune), cat si pe calea unei actiuni civile, in baza raspunderii delictuale pentru fapta animalului.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

S-a intamplat un caz cu un caine care s-a speriat si a intrat intr-un taximetrist, i-a distrus spoileru si bara la masina apoi au facut amiabil la constatari daune si plateste reparatiile la taximetrist altfel primea dosar penal pentru neglijenta animalului in trafic

| schmoll explică (pentru Ioandelasal):

Eu am fost astazi muscat de caine si cu proprietarul cainelui nu pot cadea la un acord, spune ca nu are nimeni ce sa-i faca lui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru schmoll):

Daca poti proba, cu martori sau alte probe, fa-i reclamatie la politie si o sa vada ca are ce sa-i faca.

| mgtow a răspuns:

Plateste despagubirile pentru tratamentele medicale care are nevoie sa se recupereze si posibil i se intocmeste dosar penal stapanului pentru neglijenta animalului.