| StartedAunt a întrebat:

Buna ziua!
Situația este următoarea:
Un prieten avea in laptop o poza nud cu iubita unui alt amic comun, o avea de pe Facebookul acestui amic, el accesând contul acestuia de mai multe ori in ultimul an.
Am luat și eu acea poza din laptopul acestui prieten, el fiind la munca și lăsându-si laptopul acasă intenționat pentru a sta eu pe el(sa treacă timpul) fără ca cineva sa știe(acum câteva luni bune) și am arătat-o unui alt prieten sub subiectul:"uite ce prietenii exista între noi"
Cuplul in fapt a aflat despre poza de la acest băiat căruia i-am arătat eu poza(sincer as fi vrut sa o fac eu însumi de mult, doar ca nu am avut curajul și nu am vrut sa intervin), acum fata in sine vrea sa depună plângere.
Întrebările ar fi:
Poate sa depună ea plângere sau trebuie el(pentru ca de pe contul lui a luat-o)?
Eu pot sa pățesc ceva din toate astea?
Tipa a cerut 2000 de lei de la mine și nu știu exact ce suma(știu doar ca e mai mare) de la băiatul din a cărui laptop am luat eu poza
Ar fi mai bine sa ii ofer aceasta suma de bani?
Ce as putea sa fac su care ar fi consecințele?
Va mulțumesc și apreciez timpul acordat nelămuririi mele!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta nu este infractiune dar fata te poate da in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate si a dreptului la propria imagine, conform Codului civil, citez:
"ART. 72. Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
  (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.
  ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."
In proces poate sa ceara si o anumita suma pentru daune morale.
De altfel poate sa va dea in judecata pe ambii, respectiv pe tine si pe prietenul din calculatorul caruia ai luat poza si ai trimis-o la altcineva.
Ai putea sa va intelegeti amiabil si sa ii oferi fetei o suma, poate chiar suma ceruta si astfel nu se va ajunge la proces. In acesta fata ar putea pretinde si obtine o suma mai mare de 2.000 lei.

| StartedAunt explică (pentru Ioandelasal):

Chestia ce am uitat sa o specific este faptul ca iubitul tipei când a aflat (pe 25-26 Aprilie) a venit direct la mine și m-a lovit(fiind mai mulți oameni de fata și au văzut)
Ar trebui sa ii spun ca depun și eu plângere sau ce as putea sa fac in privința asta?
Ar trebui sa ii ofer suma de bani și sa nu am nici o garanție ca nu va depune plângere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru StartedAunt):

Cel mai bine este sa va intelegeti, respectiv fiecare sa renunte la actiunea impotriva celuilalt, tu sa nu-i faci plangere penala si fata sa nu te dea in judecata.

| sierra1 a răspuns:

N-ai făcut nimic ilegal! Nu-i da nimic, eventual un scuipat între ochi. Du-te tu la poliție că te șantajeaza