| StartedAunt97 a întrebat:

Buna ziua!

Situația este următoarea:

Un prieten avea in laptop o poza nud cu iubita unui alt amic comun, o avea de pe Facebookul acestui amic, el accesând contul acestuia de mai multe ori in ultimul an.

Am luat și eu acea poza din laptopul acestui prieten, el fiind la munca și lăsându-si laptopul acasă intenționat pentru a sta eu pe el(sa treacă timpul) fără ca cineva sa știe(acum câteva luni bune) și am arătat-o unui alt prieten sub subiectul:"uite ce prietenii exista între noi"

Cuplul in fapt a aflat despre poza de la acest băiat căruia i-am arătat eu poza(sincer as fi vrut sa o fac eu însumi de mult, doar ca nu am avut curajul și nu am vrut sa intervin), acum fata in sine vrea sa depună plângere.

Întrebările ar fi:

Poate sa depună ea plângere sau trebuie el(pentru ca de pe contul lui a luat-o)?

Eu pot sa pățesc ceva din toate astea?

Tipa a cerut 2000 de lei de la mine și nu știu exact ce suma(știu doar ca e mai mare) de la băiatul din a cărui laptop am luat eu poza

Ar fi mai bine sa ii ofer aceasta suma de bani?

Ce as putea sa fac su care ar fi consecințele?
Am uitat a specific ca nu am nici o garanție practic ca nu va depune plângere in cazul in care ii ofer suma de bani
Și încă ceva: iubitul tipei, când a aflat(pe 25 Aprilie) a venit direct spre mine și m-a lovit, oprindul cei care erau de fata sa dea in mine
As putea și ar trebui sa depun plângere împotriva lui?
Ce și cum sa fac?

Va mulțumesc și apreciez timpul acordat nelămuririi mele!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si ti-am spus ca nu are de ce sa depuna plangere penala, n-ai savarsit nici o infractiune. Tot ce poate face fata este sa te dea in judecata pe cale civila si sa solicite o suma pentru daune morale.
Sigur ca te poti impaca si fata sa dea o declaratie notariala ca nu mai are pretentii de la tine, asa ca nu te mai poate da in judecata.
In schimb tu poti sa faci plangere penala prietenului fetei, pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand te-a lovit.

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu are cum sa depuna plangere impotriva ta pentru ca nu are nici-o dovada. Poza poti sa o stergi sau sa faci ce vrei cu ea si sa negi ca ai avut-o. In schimb tu da, poti depune plangere ca te-a lovit. In niciun caz sa nu dai bani pentru ca ii dai degeaba laughing
Asemenea chestii care se intampla, se vor mai intampla. Ideea e sa incerci sa termini cearta si sa tii piept. Adica sa negi absolut tot si sa te doara undeva, pur si simplu nu acorda importanta si tine capul in sus. Nu te mai amesteca in treburile altora si internetul e plin de femei si fete nude care nici in ziua de azi nu cred ca au aflat ca au fost filmate de partenerii ei.
Asta e societate in care traim, ideea e ca nu mi se pare un motiv de lauda sau de caterinca, ai vazut poza, aia e... tine-o pentru tine laughing cu cat te lauzi mai mult, cu atat apar probleme.
In plus daca depune plangere, ce dovada are? si nici nu are ce sa iti faca politia. Si daca gaseste poza prin laptopul tau sau prin telefon sau oriunde, ii spui ca ai luat-o de pe X sau ca mai are inca X persoane si de la ei ai luat-o sau ai gasit-o sau etc. Ideea este ca nu tu ai facut-o sau ai publicat-o, intelegi?
Nu mai pune botul la chestiile de genul si tine fruntea mai sus, in locul tau imi strangeam o gasca de mai multi si il articulam pe iubitasu lui aia, de parca e vina ta ca poza a ajuns acolo sau tu i-ai facut poza... sa fim seriosi laughing) data viitoare sparge-i fata daca mai comenteaza.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aia te santajeaza si ala te bate si tu vrei sa le dai bani? Lool.