| VeniVidiViciAmavi1234 a întrebat:

Stau într-un camin studențesc cu inca 3 fete in camera. Zilele trecute una dintre ele S-a plâns ca i-ar fi dispărut un ruj, un sampon si o crema de par. Am mers toate 4 la adiministratorul căminului pentru a încerca sa rezolvam situația, răspunsul acestuia fiind ca o sa cheme poliția cu testul poligraf. Se poate ajunge din aceasta situație la testul poligraf? Pot refuza testul poligraf? Sunt o persoana foarte emotiva si care se panicheaza repede si imi e teama ca il voi pica deși nu am nicio vina. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a fost un raspuns doar pentru ca sa va sperie. Nu se face test poligraf pentru un asemenea furt marunt si nu administratorul trebuie sa faca plangere penala ci persoana pagubita prin furt.
Si, daca totusi se va cerceta furtul, oricine poate refuza testul, nu este obligatoriu.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe bune, esti studenta si pui asemenea intrebari?!? Si te sperie politia universitara? Scuze, dar...

| VeniVidiViciAmavi1234 explică (pentru regis):

Nu aveam de unde sa stiu ce se intampla mai departe de aici.

| regis a răspuns (pentru VeniVidiViciAmavi1234):

Sa fim seriosi, esti majora si educata, daca intrebarea venea de la un copil din clasele primare sau de la o cineva cu 2 clase era altceva. Inclusiv existenta unei politii universitare este de speriat cand vorbim despre un major educat. Asa ca te rog spune-ne ca esti in clasa a II-a sau ca discutia a fost la misto, altfel ma ingrijorez pentru viitorul acestei specii.

Bula
| Bula a răspuns:

Testul poligraf este doar un indicator in cercetarea penala, nu se ia in considerare ca si proba.
Pentru furt nici nu se foloseste poligraf, ci alte metode de cercetare si probare.
Dar pentru disparitia unui ruj de valoare mica nici nu porneste politia sa cereteze.

| VeniVidiViciAmavi1234 explică (pentru Bula):

Deci sa inteleg ca nici nu se va face ancheta pentru un prejudiciu atat de mic?

| Bula a răspuns (pentru VeniVidiViciAmavi1234):

Daca deplasarea politiei la fata locului costa mai mult decat prejudiciul, atunci poti sa-ti dai seama...
E bine insa sa aveti mai mare grija de bunurile voastre in viitor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Situatia sa complicat destul de rau, tu daca stii ca nu ai nicio vină nu trebuie sa i ti fie deloc teamă, îi spui si recunosti sincer ca tu nu ai luat nimic, si politia daca vine si vrea sa perchezitioneze camera voastra si lucrurile tale trebuie sa permiti asta, ca daca nu dai voie politiei sa si faca treaba vor considera ca esti vinovată si ca ascunzi ceva, si fata aceea care s-a plîns ca i au disparut lucrurile ea le-a cautat bine? rujul fiind mic poate a cazut undeva sub pat sub dulap, si crema la fel. Ce varsta ai?

| VeniVidiViciAmavi1234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cred ca orice om cedează cand este sub presiune. Inima bate mult mai tare, transpiri, esti nervos, toate astea făcând ca testul sa iasă in defavoarea nevinovatului. Asta este singurul motiv pentru ca nu vreau sa fac un test poligraf.

| johnnny123 a răspuns:

Cu siguranță poliția va demara o anchetă și va folosi detectorul de minciuni pentru a rezolva dispariția unui ruj.
Mai mult, probabil va suspenda toate celelalte anchete în desfășurare și va realoca toate resursele către acest caz deosebit de grav. Dispariția rujurilor trebuie să înceteze!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru johnnny123):

laughing ai facut mișto de ea saraca fată.

| johnnny123 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am făcut mișto pentru că mi se pare un pic jenant ca un student (cu alte cuvinte un adult) să nu facă diferența între un incident absolut minor și un incident care necesită intervenția poliției...

Poliția abia se deranjează sa-ți scrie un proces verbal când ți se sparge casa sau ți se fură mașina.

Un minim de logică ar trebui să-ți spună că poliția nu are timpul și resursele necesare să investigheze absolut toate incidentele, de la dispariția unei agrafe până la dispariția unei tone de cocaină.

Este ca și cum ai crede că ți se poate trimite un echipaj SMURD să-ți îngrijească o ciupitură de țânțar.

| VeniVidiViciAmavi1234 explică (pentru johnnny123):

Atata timp cat administratorul ne-a amenințat ca va chema poliția si ne va supune testului poligraf normal ca m-am speriat. Ma gândeam ca poate chiar o sa vina poliția universitară si o sa ancheteze cazul asta. Nu am avut niciodata incidente de genul acesta si nici nu vreau.

| johnnny123 a răspuns (pentru VeniVidiViciAmavi1234):

Administratorul nu vrea scandal în cămin, nici studenți care-i bat noaptea la ușă să se plângă că cineva le folosește pasta de dinți sau că le-a dispărut o șosetă de pe sârmă.

Pentru el este o bătaie de cap mult prea mare pentru salariul de trei lei pe care-l are. Așa că încearcă să descurajeze orice furtișaguri și conflicte amenințând cu poliția. Este foarte simplu.

Dar de aici până la teste poligraf pentru un ruj este cale lungă.

Cum îți poți imagina că un polițist și-ar putea pierde vremea cu "cazul rujului dispărut"? Ce să facă? Să ancheteze martori, să urmărească suspecți, să ceară aparatură de supraveghere, să se infiltreze undercover în cămin, să ceară mandate de percheziție, să intercepteze telefoane, să ia probe de ruj de pe paharele de la cantină și să le trimită la laborator?

| VeniVidiViciAmavi1234 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu ce se poate intampla, de-asta am si întrebat. Sa inteleg ca minunata doamna administrator nici nu se va sinchisi sa anunțe poliția pentru un prejudiciu atat de mic.

| Sn4k3 a răspuns:

A vorbit la misto.

| venividivici2017 a răspuns:

Aoleu