| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua stimati colegi de pe TPU! Spuneti-mi va rog frumos doar cei care sunt in domeniu sau au trecut prin asa ceva sau ceva asemenator cu situatia prin care trec eu acum in momentul de fata. Daca eu in urma cu 14-15 ani am avut propriul meu studio,iar un client caruia i-am facut multe proiecte muzicale,inregistrari,mixare/masterizare audio, l-am lansat pe piata muzicala, a ramas dator la mine cu un pic peste 10.000 de euro de pe vremea cand era euro 3, 60 ron, mai pot rezolva ceva acum daca l-as da in judecata sau nu as rezolva nimic? Precizez faptul ca detin probe audio si video plus proiectele pentru care mi-a ramas dator si pe fiecare din ele sunt mentionate data si ora exacte. El cunoaste foarte bine situatia si stie ca e dator la mine, dar refuza pur si simplu sa imi plateasca acesti bani, se incapataneaza, la telefon si la mesaje nu imi raspunde, ma ignora ca sa zic asa, iar eu m-am cam saturat de figurile acestui individ care in momentul de fata s-a ajuns ca sa zic asa iar el se crede intangibil si de neegalat. Astept raspunsurile voastre! Cu toata stima si respectul multa sanatate va doresc. Daniel

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca mai poti face ceva, aproape sigur s-a implinit termenul de prescriptie a dreptului la actiune de mult, acest termen general fiind de 3 ani de la data scadentei si daca nu data nu este prevazuta intr-un contract termenul se socoteste de la data prestarii serviciului.
Sigur ca exista cazuri de intrerupere a prescriptiei, de ex. actionarea in judecata sau punerea in intarziere a debitorului.
In primul caz trebuia sa-l dai in judecata, pe cale civila, in maximum 3 ani de la data prestarii serviciului. In al doilea caz trebuie sa poti dovedi, cu probe scrise, ca l-ai somat sa plateasca, de mai multe ori, fara ca somatiile sa depaseasca 3 ani de la una la alta.
In orice caz, daca vrei sa fii complet lamurit, du-te cu toate dovezile la un avocat si acesta iti va putea spune daca mai are rost sa-l dai in judecata sau nu.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Nu este problema de asta. Fiindca nu imi este dator doar pentru acele proiecte care i le-am facut de la zero in urma cu 14-15 ani ci l-am m-ai ajutat si in urma cu 2-3-4-5 ani aproape in fiecare an. Iar el acum refuza sa imi inapoieze banii datorati doar din orgoliu sau incapatanare atata tot... Si tare as vrea sa il calmez

| Ioandelasal a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Atunci da-l in judecata pentru care activitate poti.
P.S. Tu l-ai ajutat mereu si dupa ce nu te-a platit? Nu te-ai invatat minte dupa ce nu te-a platit prima data.

| StefanescuDaniel explică (pentru Ioandelasal):

Exact asta imi spune si lumea, rudele si clienti fideli de la studio. Eu l-am lasat in pace si am fost foarte intelegator. L-am inteles ca trebuie sa isi cumpere pamant, sa isi construiasca casa pe noul pamant, sa isi cumpere masini, orice numai banii mei nu i-am vazut. Si subliniez si faptul ca s-a dus si si-a facut inregistrari, piese si videoclipuri la un studio din orasul lui dar acelea le-a platit imediat ca altfel ii aratau cei de la studio usa. Iar in ultimii 5 ani aproape in fiecare an tot eu l-am ajutat si nu mi-am vazut banii, dar am proiectele ca dovada si tot ce i-am facut de-a lungul a 15 ani sau mai mult

| Simpatic a răspuns:

Dupa atatia ani si mai ales daca ai lucrat fara contracte si factura fiscala, nu ai ce sa probezi in instanta! Exista si o prescriptie extinctiva si daca nu ai te-ai incadrat in acel termen atunci nu se mai poate.
Pe tine te deranjeaza mai mult ca respectiva persoana "s-a ajuns" si desi are o situatie buna nu iti intoarce binele pe care i l-ai facut.
Te anunt pe aceasta cale ca exista foarte multe persoane neserioae de genul amicului tau!
De aceea e bine in viata sa nu faci bine nimanui, sau daca faci sa nu astepti nimic in schimb, astfel vei fi impacat cu tine si nu vei avea vreodata frustrari!
Succesuri!

| StefanescuDaniel explică (pentru Simpatic):

Buna seara! Eu sunt genul de om pe care nu l-a lasat sufletul sa nu ajute pe cineva, daca am putut sa fac ceva pentru cineva chiar am facut-o! Mai are rost sa mentionez si faptul ca am platit impreuna cu Mama mea peste 50.000 de euro ca sa il scoatem in instanta dintr-o belea pe fratele meu mai mare cu un an si un pic decat mine si ca acum desi a scapat de belele si s-a ajuns intr-o alta tara i-a cerut Mama noastra sa o ajute cu 100 de euro pentru mancare si el i-a zis sa o lase in pace ca daca nu ii da pace o sa isi angajeze un avocat si o da in instanta pentru hartuire? Sau de un prieten care mi-a fost si imi este si acum ca un frate cu care sunt prieten din 2004 si eu in urma cu multi ani cand eram mai tineri am vandut prima data 1 kg jumate de aur intr-o singura zi si dupa aceea in timp in total inca 4 kg si ceva de aur ca sa ii fie bine si acum nu primesc aceeasi rasplata inapoi? Dar pe el macar il inteleg fiindca lucreaza bietul de el pe 1000-1200 de euro pe luna si isi ajuta mama care e grav bolnava in Romania cu majoritatea banilor, dar doar zic ca daca eram in locul lui eu i-as fi trimis si prietenului meu suma de care ar avea nevoie si restul mamei acasa, dar se pare ca nu e toata lumea asa cum ar trebui sa fie. Asemenea iti doresc si tie si de asemenea Sarbatori fericite si cat mai multa sanatate sa va dea Bunul Dumnezeu tie si familiei tale si de cat mai multe impliniri si succesuri sa aveti parte tu si cei dragi tie!

| Frank51 a răspuns:

De ce ai așteptat 15 ani?

| StefanescuDaniel explică (pentru Frank51):

Am asteptat 15 ani fiindca ne-am imprietenit in timp, am fost o vreme si ca fratii ca sa spun asa, iar tocmai de asta l-am lasat in pace o vreme. L-am inteles, cand a inceput sa cante pe la nunti/petreceri/spectacole live si-a facut nunta, a avut pamant de cumparat, casa de construit, masini de cumparat pentru el si sotia lui, a inregistrat si piese la alte studiouri si si-a facut si videoclipuri iar pe aceia i-a platit negresit fiindca altfel nici nu s-ar fi uitat la el si ii aratau usa clar. Dar acum castiga foarte bine si acum nu vrea sa imi dea banii datorati doar din orgoliu si incapatanare si as vrea sa il dau in judecata

| Frank51 a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Înțeleg să aștepți o perioadă, nu zice nimeni să nu ajuți un prieten la nevoie, dar nu 15 ani.

| StefanescuDaniel explică (pentru Frank51):

Dar nu e vorba doar de acum 14-15 ani. Ci l-am m-ai ajutat aproape in fiecare an si in urma cu 2-3-4 si 5 ani

| carevaescu a răspuns:

Dacă au trecut trei sau, dupa caz, cinci ani nu mai poți face nimic.