| Manu_Marian_1992 a întrebat:

Bună ziua sun acum cu o femeie care a divorțat de curând și a revenit la numele de fată mare aș dori să fac cununia cu ea dar nu are buletin pe numele de fată mare doar certificatul de naștere se poate și așa sau trebuie prima dată să își facă buletin pe numele de fată mare și apoi să o iau eu de nevastă

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dupa divort a revenit la numele de familie anterior casatoriei atunci trebuie sa-si preschimbe cartea de identitate pe numele de familie avut inainte si abia apoi puteti sa va casatoriti.
Aceasta doar daca prin hotararea de divort s-a stabilit ca va reveni la numele de familie anterior. Daca si-a pastrat numele de familie din casatorie nu mai trebuie sa-si preschimbe CI.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai sa-si schimbe actele intai si apoi sa se recasatorteasca cu tine.
Esti sigur ca vrei s ate insori cu o femeie proaspat iesita dintr-o casatorie?
Relatiile de acest gen nu sunt niciodata de durata sau fericite, fiindca femeie va continau sa te compare tot timpul cu fostul sot si sa se enerveze din orice nimci care nu-i convine fiindca este in deriva cu sufletul.
Nu te grabii cu casatoria, macar 1-2 ani, sa vedeti daca merge intre voi relatia asta.

| gabicoo a răspuns:

Să-și facă buletin pe numele de dinainte de a se căsători. Fată mare nu mai este de mult.

| TimberWolf a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=p-5U4NZTP64
i-auzi, nu stiam ca dupa ce o femeie divorteaza devine din nou fata mare!

| KovacsB a răspuns:

"dar nu are buletin pe numele de fată mare "
Daca e fata mare fa-i buletin ca merita.