| IuliS3 a întrebat:

Buna ziua!
Sunt anul 2 la Facultatea de Drept, in urma unor dispute cu parintii, au decis sa nu ma mai sustina financiar absolut deloc.
Ce as putea face?
Mentionez ca in momentul de fata am un job part time, timp de 3 luni o sa lucrez full time, mai am cateva economi, dar toti acesti bani imi vor acoperi destul de greu costurile in cursul anului universitar.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii sunt datori sa-ti acorde o suma drept intretinere, pana la terminarea facultatii, dar nu peste varsta de 26 de ani.
Daca nu o fac de bunavoie ii poti actiona in judecata, bineinteles daca au posibilitatea sa te intretina si apoi sa pui hotararea in executare silita.
Conform Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautati un loc de munca ce ai putea face? Parintii nu sunt obligati sa te tina in facultate, aia o faci ca vrei tu, nu ai bani renunti la facultate si tot iti trebuie serviciu ca nu vei avea bani sa platesti chirie intretinere mincare etc.

| IuliS3 explică (pentru anonim_4396):

In intrebarea mea se vede clar ca am un job part time, pe timpul verii voi trece la full time. In codul civil este mentionat ca parintii au obligatia de a te intretine pana la varsta de 26 de ani daca urmezi studii universitare. Plus de asta am ajuns la jumatea facultatii ca sa renunt. Am cerut un sfat…ce as putea sa fac extra la ce fac deja

| eliancodrut a răspuns:

CristiDinBucuresti iar' abereaza. Raspunsul legal ti l-a dat Ioandelasal. Pe langa ca nu stie nimic iti mai cere si explicatii pe probleme personale. Deh, asa-s babele!

| IuliS3 explică:

Mama nu are posibilitate, tata avand toti bani, el a fost foarte limitat cu mine si financiar de a lungul adolescentei, iar eu mi-am facut o relatie, lui ii convine baiatul cu care vorbesc, dar i-am spus ca am hotarat sa strangem bani pentru o masina si de acolo el a zis ca nu munceste el pentru dorintele noastre si a zis clar ca nu imi mai da bani de nimic, nici chirie, nici nimic.
Pe 1 ar trebui sa achit chiria si utilitatile, asa ca le voi achita din economiile de le am.