| Cozmo23 a întrebat:

sunt Cosmin, am 14 ani, astazi la ora 19 am mers la Profi, si din prostie, am luat produse in valoare de 20 de lei, camerele m.au vazut ca le.am luat si nu am platit asa ca inainte sa ies o vanzatoare m.a oprit si m.a dus intr-o camera separata si politia a venit,eram foarte speriat pentru ca nu ma gandisem la consecinte, politia m-a intrebat cum ma cheama ce varsta aveam, de ce am luat produsele.si ce lucreaza parintii mei. Eu le.am raspuns sincer la fiecare,domnul politist mi.a tinut o predica de ce nu e bine sa furi,si mi.a facut dosar penal,eu eram in continuare panicat,imi tot ceream scuze si spuneam ca nu o sa se mai intample,si m.a pus sa semnez niste foi nu stiam ce erau acestea in schimb si as dori sa stiu pentru ca nu am citit pentru ca eram sigur ca faceau parte din dosarul penal, si am scapat cu o avertizare, acum inca sunt foarte speriat pentru ca s.ar putea sa patesc alte chestii data viitoare cand merg la magazin pentru ca eram un client fidel si recunosc am mai luat de doua ori produse sub 5 lei fara sa fiu bagat in seama si s.ar putea sa vada pe camere. Va rog ajutor spuneti-mi ce mi se intampla si daca va pot cere ajutor si consulativ va rog pntru ca nu vreau sa mi se mai intample!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adica indraznesti sa furi si nu ai indraznit sa citesti ce ai semnat.
Oricum nu aveau dreptul sa te puna sa semnezi ceva, fara sa fie de fata un reprezentant legal si poti sa contesti ce-ai semnat.
Nu cred ca o sa-ti faca dosar penal pentru o suma asa mica si chiar daca o sa-ti faca nu o sa fii trimis in judecata, procurorul va dispune clasarea dosarului penal.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Deci politistul ti-a tinut o predica. Tot nu vrei sa iesi din ale tale. Vezi ca nu o sa ai noroc in serie, nu m-as mira ca data viitoare sa te abuzeze sexual securitatea magazinului. Multi de-ai vostri au patit asta.

| minrest a răspuns:

Nu se numeste client fidel daca nu plateste intodeauna. Vrei sa spui ca erai hot specializat in magazinul lor.

| Lioana a răspuns:

Dacă vei fi cuminte și nu vei mai face fapte penale nu vei plati nimic. Dar daca te vor mai prinde cu astfel de fapte nu mai scapi așa ușor. Acum te au in evidenta.
Nu știu ce fel de acte ai semnat, probabil un proces verbal de constatare a faptei dar a fost o greșeală foarte mare sa semnezi fara sa citești. Prin semnătura îți asumi lucrurile scrise acolo.
Totdeauna să citești înainte de a-ți pune semnătura undeva!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Fapta ramane consemnata,in cazul in care te vor prinde iar, se v-a considera ca si o recidiva, adica vor considera ca esti un viitor infractor si vor dori sa-ti dea o pedeapsa mai aspra. Abtine-te, daca ti la tine si la viata ta, mai bine flamand si cinstit decat satul si proscris.Te-as sfatui sa vorbesti si cu parintii, probabil te vor certa dar tot ei sunt cei care te vor ajuta la o adica.

| yustme a răspuns:

Hei... Cunosc cazuri ca al tău. Și eu am fost în situația ta dar acum multi ani aveam și eu cam tot asa 13 14 ani. Anturajul și lipsa părinților m-au împins sa fac asta(dar asta nu e o scuza) pe vremea aia nu erau chiar asa. Pe sora mea au prins-o tot la profi și eu cu o prietena am fugit. Au chemat-o pe mătușa mea și nu mai știu exact ce s-a întâmplat dar nu am mai "luat"nimic de atunci. Noi ne-am învățat lecția și nu merită să iti riști libertatea pentru niște dulciuri amărâte sau ce furi tu. Chiar nu merita. Și nu cred ca se mai uita ei pe camere sa vadă dacă ai mai furat dar totuși... Oricum nu trebuia sa semnezi nimic au profitat ca erai speriat. Ai grija în continuare nu mai repeta ce ai făcut știu că e tentant dar pur și simplu nu mai fa. Cumpără pe bani dacă nu ai bani cere sau stai acasă.