| alondrakiss a întrebat:

Bună ziua! Sunt data în judecată de tatăl fetiței! E normal sa-i trimit poze in fiecare zi cu ea?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici chiar legal si, de regula, nu esti obligata, exceptia ar fi doar daca ar dispune instanta de judecata trimiterea pozelor, desi nu cred asta.

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

A declarat în citație că nu-l las să vadă fetița...

| alondrakiss explică (pentru alondrakiss):

Ceea ce nu e adevărat că nu l-am lăsat să vadă fetița...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Ce a declarat este doar afirmatia lui, aceasta trebuie sa fie si dovedita.
Si trimiterea pozelor n-are nici o legatura cu vizitele.
Te-a obligat instanta sa trimiti poze zilnic?

| alondrakiss explică (pentru Ioandelasal):

Nu m-a obligat să trimit nicio poză...

| Ioandelasal a răspuns (pentru alondrakiss):

Si atunci care-i problema?
Esti si tu ca Petrica cu lupul sau cu drobul de sare?

| ioana748 a răspuns:

Daca atata trebuie ca sa stai linistita, trimite i poze sau da i video cu fetita sa vorbească.
Pentru copil este bine sa tina legatura cu tatal.
Incearca sa gasesti o cale de mijloc, pana la urma in toata povestea copilul are dreptul si la mama si la tata. Fii cooperanta si arata i ce femeie inteleapta a pierdut.
Stiu o fata isteata al carei iubit a lasat o cu un copil relativ mic, vreo 2 ani, ca gasise el o printesa. Isteata, a zis ok, mergi fi fericit si ramanem in relatii pentru copil. In fiecare zi il suna, ca voia copilul sa vorbească cu tati. laughing
Apoi apela la el cand trebuia sa duca copilul la spital sau iesea si ea pe afara (fara sa i de explicatii)
In sase luni printesa nu mai intelegea nimic.
Si de asemenea el si a dat seama unde este locul lui.
Dar trebuie sa lasam orgoliul la o parte si sa punem mintea in funcțiune.
Toate cele bune,
P.S. Nu v a inlocuit cu altcineva ci te a inlocuit, nu folosi copilul in poveste decat daca este spre avantajul copilului.

| alondrakiss explică (pentru ioana748):

Prințesa îl acceptă așa sa vina in vizita, inclusiv poze sa primească de la mine! Până apare un copil de al ei care nu o să-i convină.

| ioana748 a răspuns (pentru alondrakiss):

Tu fii calma si comporta te cu el frumos. Cand vine la copil servește l cu ceva, fii amiabila chiar draguta.
Pana la urmă copilul sa fie bine. Nu aduci vorba de vreo printesa, vorbiti doar de copil
O sa i faca placere sa vina la voi si inebuneste printesa.
Trimite i poze, cu titlul: pentru tati.
Si cand discuti cu el cand vine in vizita i spui ca acest copil trebuie sa tina legatura cu ambii parinti chiar daca acestia isi refac vietile cu altcineva.
S ar putea sa nu i convina ideea ca si tu poti gasi pe cineva cu care sa ti refaci viata.
Fii si tu putin Smart.
Fii atat de draguta ca o sa vrea sa devii amanta lui. Dar nu ostentativ, delicat, frumos.
Lasand gluma la o parte, ca merita cate unu din asta facut cu capul, lasa copilul sa fie alaturi de tata cat mai mult timp.Si este minunat ca tatal vrea sa si vada copilul, ca altii nu au treaba in sensul acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mindfulness a răspuns:

Pe lângă ce ești bolnava mai te și îngroapă de tot fostul, ăla de la început a fost narcisist, psihopat de nu are milă deloc! Dar tu având anxietate nu știm dacă ești în stare să o întreții, nici cum o dai nu e bine.

| alondrakiss explică (pentru Mindfulness):

Dar e ok să-i trimit poze cu ea?

| alondrakiss explică (pentru alondrakiss):

El a ales că eu sa plec de la el și ne-a înlocuit cu altcineva...

| Mindfulness a răspuns (pentru alondrakiss):

Poți să îi trimiți nu e ceva ce te poate compromite cu ceva, nu îți face nici un rău! Userul ioandelasal parca așa avea nicku, el da cele mai bune sfaturi pe categoria asta.

| eliancodrut a răspuns:

Da, instanta poate decide sa ii trimiti poze cu fetita, dar nu in fiecare zi, ci doar facute cu ocoazii deosebite: aniversari, serbari de la gradinita, scoala etc.
Cat priveste vizita, daca tot te-a dat in judecata, cere instantei sa stabileasca un calendar de vizita, dar nu mai des de 2 saptamani.