| Amiraramii a întrebat:

Buna ziua. Sunt noua aici. Ieri fratele meu a lovit o alta masina si de frica a fugit. Stiu ca se incadreaza ca fuga de la locul accidentului. Partea vatamata a sunat la politie si acestia l-au cautat aseara, dar el a fost plecat la un prieten. E accident fara victima, dar el este recidivist. Stie cineva ce se poate intampla in cazul lui.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost o parte vatamata este accident cu victime, victima nu este doar in cazul unui decedat ci si in caz de vatamare corporala.
Daca este asa se poate intampla sa fie urmarit penal pentru parasirea locului accidentului si sa fie condamnat la inchisoare cu executare, mai ales ca este recidivist, conform Codului penal, citez:
"ART. 338. Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani."
In caz de condamnare, indiferent ca este cu executare sau cu suspendarea executarii, permisul de conducere ii va fi anulat.

| Amiraramii explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc enorm. Pagubele sunt doar materiale.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta se intampla "puscarie" pentru el.

| Amiraramii explică (pentru Violleta2022):

S a rezolvat cu intelegerea intre parti deoarece nu au fost victime. Si nu, nu s-a ajuns la proces. Am vazut ca dati raspunsuri la toate intrebariile. Dar ganditi inainte, va rog

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amiraramii):

Cand s-a rezolvat asta, azi noapte?
Eu nu cred o iota din ce spui, mai ales ca-i recidivist si Politia a fost anuntata.

| Amiraramii explică (pentru Violleta2022):

Nu. S a rezolvat ieri la amiaza. Inainte de 4 caci la 4 se inchidea sectia de politie.