| Alphahkbg a întrebat:

Bună ziua, tatăl meu biologic de când eram mic până să împlinesc vârstă de 18 ani am fost pe numele lui, ulterior am aflat când a decedat si am vrut să-mi scot un certificat original că nu exist in baza de date decât cu buletinul de la 14 ani.
Mama nu s-a măritat cu tata si in perioada aceea nici nu a băgat divorțul, tata prin cunoștințe la 14 ani a mers cu o copie falsă de certificat de nastere spunând că a uitat orginalul asta prin 2014.
La poliție când merg mă trimite la casa căsătoriilor, cei de acolo îmi spun că s-a deschis un dosar pentru cazul meu, când vreau să aflu mai multe detalii mă trimite la politie de unde mi-am făcut buletinul iar cei de acolo zic că nu stiu nimic si să astept in 2 ani se fac 5 de când s-a deschis si din câte am înțeles dacă nu il rezolvă cazul intră clasat si nu se mai face nimic.
Întrebarea mea este, unde pot merge să aflu toate detaliile despre caz la cine pot apela si cum aș putea să-mi rezolv problema cu actele? In prezent am un buletin provizoriu de 1 an si atât.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte neclar si prolix.
In primul rand, daca parintii biologici nu au fost casatoriti, nu aveau de ce divorta.
In al doile rand nu vad ce legatura are "casa casatoriilor" cu certificatul tau de nastere.
Daca nu ai putut rezolva problema la starea civila atunci poti introduce o actiune in judecata pentru ca instanta sa oblige starea civila sa-ti elibereze un certificat de nastere conform situatiei reale si apoi in baza acestuia vei putea preschimba cartea de identitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De aceea copiii trebuie sa se nasca doar cand parintii sunt casatoriti, ca sa se evite situatia pe care o ai tu, eu nu am inteles un lucru, ai vrut sa i ti scoti un certificat original ca nu exist in baza de date, in baza de date a cui? Certificatul de nastere nu il obtii de la primarie adica parintii tai dupa ce te ai nascut? Mergi la primaria de care apartii si intreaba i pe ei, ce demersuri trebuie sa faci pentru a obtine certificatul de nastere original, sau la maternitatea unde te ai nascut sa caute ei in arhivă ca sigur o fi undeva certificatul, mergi cu mama ta si fă rost de acte interesati va amindoi la primarie prima data si daca ei nu au cum sa va ajute, mergi la maternitate cu mama ta ca sigur ea stie unde te a nascut, ce varsta ai esti fata sau baiat?

| Alphahkbg explică (pentru CristiDinBucuresti):

M am exprimat gresit întradevăr, la primăria de care aparțin am fost când am intrebat dacă se poate elibera un duplicat s-a uitat mi-a spus că există 2 certificate de naștere diferite si mi-a spus să merg la poliție să mi scot un buletin permanent(eu având promizoriu)
Mergând la poliție a zis că nu poate să mi scoată un buletin permanent fara certificatul de naștere si m-a trimis la starea civilă din Constanța acolo îmi spune că s-a deschis un caz pe problema mea si nu se poate elibera fără buletin normal si pentru mai multe informații să intreb la poliție in Eforie, iar acolo seful de poliție a zis că nu l interesează si că nu știe nimic.
Efectiv am fost plimbat dintr-o parte in alta
Am 20 de ani incidentul de mai sus s-a întâmplat la 18 ani am fost tot aburit că să aștept să primesc răspuns că nu se poate face nimic dar nimeni nu știe cine se ocupă de cazul meu dar toată lumea știe că se ocupa cineva

| Vântulalb a răspuns:

Nu am inteles nimic. Ce vrei?
Apoi, daca mama nu s-a casatorit cu tata, ce divort sa ceara?
Pentru ce s-a deschis dosar? De paternitate?
Cu toate neclaritatile, iti spun ca poti obtine certificat de nastere asa cum apari tu la Starea civila/nasteri. Cu sau fara mentionarea tatalui. Si iti poti face Carte de identitate (buletin) pe baza lui.
Daca mama a deschis proces pentru recunoasterea paternitatii, asta poate fi modificat mai tarziu. Insista la Starea civila sa-ti dea un duplicat dupa certificatul de nastere. Fa cerere scrisa.