| Nicolaie_Alexandru_Raileanu_1992 a întrebat:

Tatal meu tocmai a suferit o ruptura de menisc si trebuie sa faca un repaus pentru un timp.
La locul actual de munca lucreaza de 2 luni.Inainte de a lucra aici, a lucrat in Italia, avand in ultimele 12 luni mult peste 6 luni lucrate.
Intrebarea mea este daca poate primi concediu medical acum la locul de munca actual.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate primi concediu medical.
Conform OUG nr.158/2005, cu md. si compl. ulterioare, stagiul de cotizare necesar este de o luna din ultimele 12 luni anterioare.