| nuamgasitnumedeutilizator89 a întrebat:

Bună ziua.
Tocmai ce m-am angajat la o firma de paza.
Și astăzi un coleg mi-a spus ca pe luna iulie nu voi primi salariu.
Tocmai la sfârșitul lui august voi primi primul salariu.
Întrebarea mea este.
Este legal? Sau voi primi salariu pe luna iulie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum se primeste salariul, respectiv daca se primeste intr-o rata sau in doua rate (avans si lichidare).
Daca se primeste intr-o singura rata atunci ar trebui sa-l primesti, pe luna iulie, pana la jumatatea lunii august, daca se primeste in doua rate ar trebui sa primesti avansul in ultima treime a lunii iulie si lichidarea pana la jumatate lunii august.

| nuamgasitnumedeutilizator89 explică (pentru Ioandelasal):

Salariul se primește odată pe luna.
Astăzi este prima mea zi de munca, deci ar trebui sa iau salariu la Sf lunii

| Ioandelasal a răspuns (pentru nuamgasitnumedeutilizator89):

Nu cred ca la sfarsitul lunii iulie ci la inceputul lunii august, de regula pana prin 10 august.
N-am intalnit sau auzit sa fi o asemenea plata a salariului cum spui tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariul pe iulie il primesti in august

| nuamgasitnumedeutilizator89 explică (pentru suntserios):

Pai și o luna stau fără salariu?

| suntserios a răspuns (pentru nuamgasitnumedeutilizator89):

Pai si ce, ai vrea sa fii platit in avans?
Mai intai muncesti si apoi esti platit

| nuamgasitnumedeutilizator89 explică (pentru suntserios):

M am exprimat greșit scuze
Eu m-am referit ca pana la sfârșitul lui august stau fără?

| suntserios a răspuns (pentru nuamgasitnumedeutilizator89):

Pai nu, salariul pe iulie trebuie platit in august, asa cum zice si Ionel, pe la inceput, pana in 15.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să primești salariul pe luna iulie.