| crzmax72 a întrebat:

Buna ziua TPU!
Am o intrebare spre voi, si mai exact despre tulburarea linistii (la mine pe strada).Am in vecini niste baieti(toti sub 18 ani) care aproape in fiecare zi ies pe strada si se joaca cu mingea, striga, de multe ori intra mingea la mine in curte, sau ma trezesc cu el in geam(termopan)vreau sa va intreb daca se poate face plangere la politie in acest caz? Ca de multe ori i-am spus ca daca intra mingea in curte nu il mai inapoiez, am si facut asta, dar isi fac rost de alta minge, daca ii zic ceva striga la mine si asa mai departe, deci aveti vreo idee? De multe ori s-au repetat acele lucruri scrise de mine mai sus, si nu face nimeni nimic.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt copii, trebuie sa se joace si ei undeva. Sunt convinsa ca daca le vorbesti frumos si ii rogi, vor fi ceva mai grijulii. Dar nu exagera si tu, 3-4 ore pe zi nu moare nimeni

| Holiday a răspuns:

Esti tu prea sensibil/a. Sa fim multumiti ca exista pusti care bat mingea pe strada si nu stau toata ziua pe telefon/laptop. Mare lucru ca-ti intra mingea in curte, iti toceste iarba, sau ce? Ca doar nu intra de nu stiu cate ori.
Se poate face plangere, dar ai cadea in penibil, mai eles ca joaca ziua, nu noaptea sa-ti perturbe tie somnul. Adica exista motive reale de deranj, dar asta, din ce descrii, pare total exagerat.

| crzmax72 explică:

Da sunt copii care bat mingea, si consuma alccol.

| zăGhost a răspuns (pentru crzmax72):

Incearca sa vorbesti cu parintii lor (daca ai cu cine). Politia o poti chema doar daca fac galagie intre orele de liniste, dar nu garantez ca vin pentru batut mingea.