| Anonimul99998 a întrebat:

Buna ziua TPU, as avea o nelamurire.

Eram la scoala si aveam o punga de seminte la mine.Intr-o pauza eu si 2 colegi ne-am decis sa mancam din acestea.Ne-am asezat pe banca pe holul scolii, am tras un cos de gunoi ca sa nu facem mizerie, si ne-am apucat de mancat.Mancam vreo 5 minute si trec 2 profesori pe langa noi, una era diriga si celalalt un profesor de limbi straine.Diriga ne avertiza sa punem punga deoparte deoarece nu se cuvine sa mananci seminte la scoala. Celalalt profesor auzind aceste cuvinte se apropie de noi, imi ia punga din mana si o arunca la gunoi, motivandu-si actiunea cumca in regulamentul scolar ne este interzis sa mancam seminte.
Intrebarea mea este urmatoarea:Avea vreun drept sa faca asta.

Aici este regulamentul scolar:
ZoRZF7Jyzba7Ik3HvPmaGuSvpWfehbq5iuo-Q5nPFhQFiQ1SQeb0qdDd pfuPYaVE-7mHpO7GY47p-aWnfTGE0glj0fOUvLkj9j2ovWImC_14DE-z r_zzkWod-ipSIsA87Fun7kM3E-9GnF6CIqJ2R5Q

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare de prost gust si o lipsa de educatie sa spargi seminte la scoala. O faci pe stadion, la gratar, la tine acasa.
Regulamentul scolar nu tine loc si de bun simt

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si vrei sa citim noi regulamentul scolii tale, desi nu ne intereseaza, in loc sa-l citesti tu, care esti interesat?
In Statutul elevului este prevazuta obligatia de a avea un comportament civilizat iar in Regulamentul propriu se pot prevedea si actiuni care nu se incadreaza in comportament civilizat, prin care sa fie si consumul de seminte.
De altefel, asa cum a spus si suntserios, si eu consider ca nu este comportament civilizat consumul de seminte.