| floruits a întrebat:

Bună ziua TPU. Pe strada mea este un câine mic care vecinii îl lasă afară din curte. Astăzi a mușcat pe o doamnă care aducea ziare. Îi curgea sânge pe picior ( Îmi pare foarte rău pentru dumneaei). Pot să mă implic și să sun poliția? Oare vecinii cu câinele mic vor fi arestați sau amendați?

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Prima data trebuie sa fie vecinii anuntati, dupa daca nu merge de buna voie apeleaza la politie, daca doamna cu ziarul nu depune plangere nu vor primi decat un avertisment insa daca mai sunt oameni pe strada care sunt deranjati de caine ar face bine sa iasa si ei in fata.Chiar nu e bine sa lasi cainii afara din curte nesupravegheati si iti spun din propria experienta caci am un pitbull, il detin legal, este inregistrat in baza primariei, totul e ok dar daca eu ma plimb pe strada si vine un limbric de caine si sare la al meu si al meu se apara eu ca stapan cad de vina ca na. asa e romania.Pentru toata lumea spun acum: Nu lasati cainii nesupravegheati in locuri publice ca tot voi va plangeti ca ii calca masinile, ca ii fura tot felul de copii care le fac rau si etc. Daca va pasa de animale aveti grija de ele!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, poti suna. Poate mușcă si vreun politist, cand vor veni la vecini.Se vor convinge singuri, nu mai trebuie martori.

| Simpatic a răspuns:

Arestati nu ca nu suntem in SUA, ci doar amendati, dar cainele ar trebui sa fie pe afara cand vine politistul de serviciu, evident ca va fi o politie locala happy

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, poti suna politia deoarece vecinii tai sunt extrem de iresponsabili!

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar să ai dovezi fotografii sau filmulețe din care reiese faptul că e agresiv și mușcă oamenii de pe stradă. Sau dacă doamna mușcată de câine dă o declarație sau a ajuns cu plăgi mușcate la spital. Altfel nu ai justificare. Dacă ai dovezi stăpânii câinelui primesc o amendă usturătoare și vor fi atenți pe viitor.

| TheGentleman a răspuns:

Doamne, cât m-am săturat de ăștia!

Și la mine în zonă se mai procedează așa fiindcă „le e lene să îi plimbe cu lesa" și să se scape de strâns rahați.

| katin a răspuns:

Desigur ca poti. Mai ales ca esti martor.
Vecinii nu vor fi arestati la prima abatere. Dar amenda vor primi cu siguranta.
Felicitari pentru atitudinea ta!

| Catlove33 a răspuns:

Amendati vor fi.

| yxngiuliana a răspuns:

Da, poti suna. Vecinii vor fi cel mai probabil amendati