| rozelor a întrebat:

Buna ziua TPU! Spuneti-mi, va rog! Din venitul pe cate luni in urma se calculeaza un procent pentru pensia alimentara? Pe 3, 6 sau 12 luni? Eu am o adeverinta de venituri pe tot anul 2015 si doar ianuarie 2016, asa se da la italieni! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se face medie pe un anumit numar de luni, se ia in considerare luna pentru care se prezinta adeverinta de venit.
In cazul tau pensia alimentara, anterioara hotararii de acordare, se va calcula pe fiecare luna in parte, mai ales daca venitul lunar net difera de la o luna la alta si nu s-a stabilit o suma fixa.