| Kilgrave a întrebat:

Buna ziua tuturor, as avea o intrebare.
Mi-am dat demisia de la o firma unde am preaviz de 2 saptamani, insa am o contractie lombara cu care ma pot deplasa foarte greu ce e de facut? Cum se procedeaza?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu poti munci poti sa obtii concediu medical, daca medicul de familie sau medicul specialist la care te trimite acesta considera necesar.
Trebuie sa tii seama ca pe timpul concediului medical termenul de preavis se suspenda, asa ca va trebui sa faci perioada ramasa dupa terminarea concediului medical.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv."