| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, un vecin a montat pe holul blocului o camera de supraveghere video-audio fara autorizatie si fara acordul tuturor locatarilor de pe etajul respectiv.Se poate face plangere la Politie? Asociatia de proprietari nu vrea sa ia masuri cu privire la aceasta problema.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti face toti ceilalti locatari de pe etaj reclamatie la politie, desi nu stiu daca se va implica.
De asemenea, daca toti va uniti, puteti sa demontati camera si sa o dati celui care a pus-o.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cu ce te deranjează? Ai ceva de ascuns?

| Crist4532 a răspuns (pentru darrio2007):

Dreptul la viata privata.NIMENI nu are voie sa ingradeasca aceste drepturi unor persoane.

| darrio2007 a răspuns (pentru Crist4532):

Si ce viata privata ai tu pe holul blocului?

| mODIN a răspuns:

Este incredibil de ilegal ce a facut vecinul vostru. Da, plangere la politie.

| Crist4532 a răspuns (pentru mODIN):

Am incercat sa fac plangere la Politie si mi-au zis ca nu tine de ei aceasta problema.

| eliancodrut a răspuns:

Fa reclamatie scrisa la Asociatia de locatari, reclamatie in care treci ce legislatie se incalca. Daca in timp de de zile nu primesti raspuns sau primesti un raspuns negativ, faci reclamatie la parchet, deoarece este infratiune.
Dario200 nu ar dreptate. Chiar daca nu ai nimic de ascuns, vecinul nu trebuie sa stie cu cine vii acasa, ce aduci etc. Dreptul la viata personala.