| MonicaCasiana a întrebat:

Bună ziua!
Vă adresez rugămintea să-mi comunicați dacă judecătorul a procedat corect sau nu în materia civilă.
Am primit citație cu rezoluție de îndeplinit, să plătesc o taxă judiciară de timbru. În citație scrie că pot depune în 3 zile de la comunicarea citației cu rezoluție, cerere de reexaminare taxă judiciară de timbru. Și că pot depune în 5 zile de la comunicarea citației cu rezoluție, cerere de ajutor public judiciar.
Am depus cerere de reexaminare taxă judiciară de timbru în maxim 3 zile de la comunicarea citației cu rezoluție, și aceasta mi-a fost respinsă.
Am depus cerere de ajutor public judiciar în maxim 5 zile de la comunicarea încheierii prin care mi-a fost respinsă cerere de reexaminare taxă judiciară de timbru, și aceasta mi-a fost respinsă ca depusă tardiv. Deși am depus cerere reexaminare încheierea prin care mi s-a respins cererea de ajutor public judiciar, și aceasta a fost respinsă, chipurile că am depus tardiv cererea de ajutor public judiciar.
Vă rog să-mi spuneți dacă este legal să depun o nouă cerere de ajutor public judiciar. Sau ce este de făcut? Să depun recurs contra încheierii în care mi s-a anulat cererea de ajutor public judiciar? Nu vreau să depun altă acțiune, că trece mult timp și intervine prescripția răspunderii civile.
Nu mi se pare corect că mi-a respins-o, ca depusă tardiv.
Consider că nu este legal să fie depuse ambele cereri după comunicarea citației cu rezoluție, acele cereri descrise și cu termen de depunere în 3/5 zile, deoarece comunicarea soluției la cererea de reexaminare taxă judiciară de timbru nu poate fi în cele 5 zile - termen de depunere cerere de ajutor public judiciar.
Mai mult, consider că depunerea ambelor cereri în 3/5 zile ar putea conduce la anularea cererii de ajutor public judiciar, deoarece în cazul în care s-a pronunțat deja pe cererea de reexaminare taxă judiciară de timbru dispunându-se mărirea/micșorarea taxei judiciare de timbru, rezultă că suma de bani înscrisă în cererea de ajutor public judiciar nu mai este aceeași cu cea din comunicarea citației cu rezoluție.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ca a fost depusa tardiv cererea de ajutor public judiciar, avand in vedere prevederile OUG 51/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 12.
(1)Ajutorul public judiciar se acordă oricând în cursul judecăţii, de la data formulării cererii de către persoana interesată, şi se menţine pe tot parcursul etapei procesuale în care a fost solicitat."
Impotriva respingerii cererii poti depune cerere de reexaminare, citez:
"ART. 15.
(1)Asupra cererii de ajutor public judiciar instanţa se pronunţă, fără citarea părţilor, prin încheiere motivată dată în camera de consiliu.
(2)Împotriva încheierii prin care se respinge cererea de acordare a ajutorului public judiciar cel interesat poate face cerere de reexaminare, în termen de 5 zile de la data comunicării încheierii.
(3)Cererea de reexaminare se soluţionează în camera de consiliu de un alt complet, instanţa pronunţându-se prin încheiere irevocabilă."

| MonicaCasiana explică (pentru Ioandelasal):

Bună ziua. Vă mulțumesc frumos pentru răspuns. O zi frumoasă!