| darkprincesskiss a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati! Tatal meu vitreg doreste sa imi doneze un apartament, pe mine nu m-a infiat, nu ii port numele. Dupa decesul tatului vitreg, copilul sau legitim ar putea sa conteste donatia cerând partea sa? Va multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vor exista alte bunuri ale tatalui atunci la decesul acestuia copilul sau va putea solicita reductiunea (reducerea) donatiei pentru incalcarea rezervei succesorale (jumatate din ce i-ar reveni conform mostenirii legale).
Daca este singurul mostenitor si apartamentul a fost numai proprietatea tatalui sau atunci rezerva succesorala este de jumatate din apartament si ar trebui sa-i cedezi aceasta jumatate sau sa-i platesti jumatate din valoarea apartamentului.

Bula
| Bula a răspuns:

Orice persoana poate sa-si doneze orice bun ce-l are in proprietatea sa, in timpul vietii.
Exceptie este doar cazul cand persoana are interdictie de a dispune, din cauze psihice grave. Interdictia poate pronunta doar judecatoria.

| Freya1 a răspuns:

Indiferent ca esti sau nu pe numele lui daca tatal tau vitreg nu iti face un contract vanzare cumparare si sa treaca pe tine copii lui pot sa conteste mostenirea si sa ceara parte.Trebuie sa mearga cu tine la un notar sa faca un contract vazare cumparare (bine nu ii dai bani pe el asa e scris) si sa treaca pe tine asa nimeni nu are cum sa ceara parte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti lasa acte nu are ce sa faca copilul legitim. Alegera tatalui tau vitreg.