| anonim_4396 a întrebat:

Vin cu o intrebare (pentru cineva) in legatura cu o contestatie privind o amenda pentru tulburarea linistii publice. Daca la judecatorie, cealalta parte nu s-a prezentat (politia ) si nu a fost niciun in martor in cazul partii prezente, exista vreo sansa sa se anuleze amenda?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca o contesti cu argumente si martori eventual in spiritul formularii, daca ai dreptate, daca nu exista parte vatamata care sa te acuze, ai toate sansele. Politia, la orice conflict nu judeca, acorda la ambele parti amenda de 'tulburarea linistii publice'. Asta e procedura. Daca nu s-a prezentat nimeni desi au fost citati, atunci nu au cum sa-ti dea amenda!

| Wildwlves a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu s-au prezentat, sper sa fie asa, ca este o amenda pur si simplu luata degeaba! Daca aveau dreptate, nu mai umbla pe la judecatorii.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i obligatoriu ca politia sa fie prezenta la judecata. Tu trebuia sa demonstrezi, cu martori, ca politia a gresit amendandu-te si numai asa o sa castigi plangerea contraventionala si se va anula amenda.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este adevarat ca Politia nu participa, dar a depus textul in baza caruia amendeaza. Intotdeauna Politia amendeaza ambele parti.
Ramane ca justitia sa hotarasca. Daca e vreun martor sau reclamant, atunci se pune problema judecatii. Daca nu?, politia nu este martor, doar un constatator la o reclamatie.Si nu are drept hotarator.

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu ai inteles exact intrebarea, cealalta parte din proces a fost politia, o spune utilizatorul. Nu a mai existat alta persoana amendata.

| Wildwlves a răspuns:

Martori din pacate nu au fost, pentru ca i s-a spus (este vorba de cunostinta mea) din start ca membrii familiei nu au voie sa participe, iar asa-zisii "martori" din seara respectiva, insisi au luat amenda si nu au depus contestatie. E o situatie complicata si in seara respectiva nu i s-a intocmit proces verbal, ci doar i s-a zis sa prezinte un act de identitate pentru verificare, fara alte justificari! Ar fi prea frumos sa se termine totul cu bine, dar, am inteles ca fara un avocat, nu prea ai sanse...