| StoicaCosminU0N a întrebat:

Bună ziua, vin și eu cu o întrebare, de fapt cu o nelamurire, anul acesta, pe data de 4.4.24,am avut un accident cu camionul pe care lucrez,mai exact am daramat un stalp de electricitate de pe strada in timpul manevrei de mers înapoi,nu l-am văzut, deoarece a fost in unghiul mort al camionul,in fine,am sunat la politie, au venit, au constatat,le-am dat datele mele,ale firmei unde lucrez, numărul de asigurarea al camionul,toată documentatia,astăzi îmi vine acasă un plic prin care sunt instiintat ca toată dauna, toată reparatia trebuie sa o plătesc eu,nu înțeleg de ce, doar eram in timpul serviciului, camionul este asigurat, toată isprava asta s-a întâmplat.in Germania, unde și locuiesc de 9 ani,dacă cineva a mai pățit asa ceva, va rog sa îmi scrieti, eu am hotărât sa vorbesc cu un avocat, deoarece am asigurare de avocat valabila.
Va mulțumesc frumos pentru eventuale raspunsuri!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea ca nimeni de pe TPU sa nu cunoasca legislatia germana privind situatia ta, asa ca vorbeste cu un avocat din Germania.

| StoicaCosminU0N explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mulțumesc pentru răspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi ca plateste firma prostiile pe care le faci? Acolo nu este România, nemtii sunt foarte corecti si cinstiti, daca tu esti vinovat pentru accident tu platesti tot sau te bagă in inchisoare, acolo nu te joci nene. Sti macar limba germana? Ca tot vrei sa iti iei avocat ca sa ce? Daca tu esti vinovat nu te va scapa niciun avocat de plata daunelor alea trebuie sa le platesti oricum. Cam cît ai de plata ce scriu ăia acolo in plic? Cîte zeci de mi de euroi?