| AfloareiRazvan a întrebat:

Vreau sa mi se plateasca concediul pentru anul trecut. Eu nu am luat decat 6 zile, ultimele doua saptamani cu exceptia zilelor de sarbatoare (24-25 decembrie si 31 decembrie, 1 ianuarie). Vreau sa imi fac un calcul (daca se poate sa imi dati un calculator online sau alta alternativa). Mai am 15 zile de concediu. Ma interesez pentru ca am o idee de cat se plateste, dar vreau sa fiu sigur. Tepe am mai luat. Am inteles ca zilele de odihna se platesc in plus, cum e "overtime-ul", dar in Codul muncii nu am gasit asa ceva. Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de odihna se plateste doar daca nu poate fi efectuat in urmatoarele 18 luni si nu se plateste in plus, ci cu media salariului pe ultimele 3 luni. De asemenea compensarea in bani se poate face doar daca nu se poate efectua concediul.
Conform Codului muncii, citez:
"ART.146.(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2)În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3)Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
ART.149.Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
  ART.150.(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3)Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu."
P.S. Si vrei ca noi sa-ti platim concediul? Adreseaza-te angajatorului tau, tinand seama de prevederile legale pe care ti le-am citat.

| AfloareiRazvan explică (pentru Ioandelasal):

La sfarsitul anului contabilul a trecut de fiecare data pe evidenta ca este luat concediul de odihna. M-am uitat la Codul Muncii. Eu nu vreau sa imi iau concediu de odihna pentru ca e ca la munca, imi suna telefonul in continuu si fac call center, uneori chiar ma duc la munca, daca nu o fac, la munca se pun toti pe mine. Acum e mai bine, am avut niste discutii, asa e in mare parte la privat. Deja a platit o parte, dar acum si-a rupt un piciorul si nu mi-a platit cum trebuia. Cand vrea sa dea o teapa, o face uitata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai concediu neefectuat mergi la superior si faci cerere de concediu pentru 15 zile ( negociezi ca poate nu iti aproba tot, desi e dreptul tau, poti sa ceri o saptamana si cealalta o pastrezi pentru vara sau alte urgente )
Stai si in vacanta si esti si platit.
Concediul de odihna se plateste 100% ( e precum o zi de munca ).
Nu poti sa iei tepe din moment ce ai contract de munca unde este mentionat si concediul de odihna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilele de odihna se platesc ca o zi normala de lucru, numai ca se impoziteaza mai putin deci te alegi cu 10-20% in plus.
Cate zile ai iti arata pe "fluturasul de salariu", dar ca sa le ei cand vrei tu este mai subiectiv tine de sefi. Iar incat sa ti le plateasca din nou este subiectiv : daca la altii au procedat la fel te pot plati si pe tine.
Insa in cel mai rau caz, in momentul in care demisionezi zilele libere ramasa iti vor fi platite.

| AfloareiRazvan explică (pentru anonim_4396):

Nu prea primesc fluturas cu salariul, sa fiu sincer.
De ce sa fie subiectiv sa mi le plateasca daca nu le-am luat anul trecut. Stiu ca la sfarsitul anului trece la contabil ca sunt luate, dar totusi e o magarie.