| johan23 a întrebat:

Ca minor în vârstă de 16 ani, ce drepturi ai atunci când părinții mei cheamă ambulanța și poliția pentru a mă interna involuntar din cauza auto-vătămării corporale?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul la sanatate, asa ca va trebui sa respecti tratamentul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un drept, ca esti minor iar parintii tai detin toate drepturile asupra ta, fiind tutorii tai legali, care au dreptul sa te interneze pentru tratament de uregnat, dandu-si acordul medicilor si spitalului sa fii tratat.

Daca te mutilezi, taindu-te pe maini sau picioare, atunci suferi de o boala psihica foarte grava si da, trebuie sa fii internat si sa primesti tratamentul adecvat, fiindca iti pui inconstient viata in pericol.

| johan23 explică (pentru Violleta2022):

Sunt anumite legi de care beneficiază și minori. Poate că nu pot refuza spitalizarea intr-o situație de genul, dar am dreptul la consimțământ, sa fiu informat ce se va întâmpla și să refuz tratamentul, o alegere care vine cu consecinte. E de luat in considerare și daca e un modus operandi sau nu înainte de a considera pe cineva bolnav grav mintal. Am dreptul și la asistență juridică când e vorba de internare involuntară, dar acum na, daca sunt respectate aceste drepturi e cu totul altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru johan23):

Nu in acest caz, fiindca nu esti mental capabil sa discerni binele de rau si asta ai dovedit chiar tu, cand ti-ai provocat rani pe corp. Deci parintii tai au dreptul sa cheme salvarea si chiars a te interneze in spital fara acordul tau.

| johan23 explică (pentru Violleta2022):

Nici comunismului nu e departe de boala mintală gravă

| Violleta2022 a răspuns (pentru johan23):

Nici macar nu ai idee ce-i comunism, dar vorbesti ca sa nu adormi.

| johan23 explică (pentru Violleta2022):

Nu am idee? Nici tu nu ti-ai dat seama inca ca Ceausescu a murit in 1989

| Violleta2022 a răspuns (pentru johan23):

Habar nu ai ce vorbesti, baitel!

| johan23 explică (pentru Violleta2022):

Nici macar nu sunt baiat

| doctorandus a răspuns:

Nimic. Medicii au dreptul sa te interneze, dar internarea va trebui revizuita de un specialist si poate fi contestata juridic (dar nu la 16 ani, deoarece contestarea pot s-o faca doar parintii tai).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar a primi ajutor de specialitate nu e chiar asa de rau: ai probleme psihice, deci trateaza-te.

| Fatamuntilor a răspuns:

E valabil si la adulti!

E SPRE binele pacintului, posibil sa ai o boala pshica

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești diagnosticat cu afecțiune psihică nu ai nici un drept. Trebuie să urmezi tratamentul.

| johan23 explică (pentru gabicoo):

Eg depresie? Nu poti sa refuzi tratamentul sau spitalizarea?

| suntserios a răspuns (pentru johan23):

Ca minor nu poti refuza tu nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru johan23):

Taierea si automultilarea nu sunt simptome de depresie, ci de boli psihice foarte grave si serioase, unde cel bolnav nu-i constinet de ceea ce face.

| Cipi1212 a răspuns:

Ca minor nu știu. Mai ales că te-ai mutilat.