| Mimi26567 a întrebat:

Cam cat poate dura o recalculare de pensie? Bunicul meu a depus adeverintele de aproximativ 2 luni.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal n-ar trebui sa dureze mai mult de 2 luni.
Problema cred ca este aglomeratia, avand in vedere ca, pe langa calcularea pensiilor depuse acum, fac si recalcularea pensiilor conform noii legi a pensiilor publice ce va intra in vigoare cu 1 septembrie 2024, asa ca poate dura mai mult.
In orice caz nu va pierde nimic, va primi pensia recalculata de la data depunerii actelor.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de cîte dosare au cei de la casa de pensii de rezolvat nu este numai al lui acolo, dureaza cîteva luni. Intreaba la casa de pensii unde a depus dosarul ei v au dat un numar de inregistrare? Cu acela sa mearga bunicul tau impreuna cu buletinul lui de identitate si cei de acolo i vor comunica poate ca dosarul cu pensia este recalculat dar trebuie el sa se intereseze ca nu vine nimeni de la casa de pensii la ușă.