| AlexDorinel a întrebat:

Cam ce salariu ar fi ok pentru un tânăr la 20 de ani, sa zicem că vreau sa stau in chirie și să mă descurc singur? Cam ce salariu mi-ar trebui că să îmi rămână și bani de distracție și câteva pofte de ale mele?

Unii ziceau ca mai mult de 3500 pe lună nu am pe ce sa cheltui. Nu știu ce să zic.
Vreau și părerea voastră.

23 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vreo 3000 de lei, intr-un oras relativ ieftin.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cu vreo 3000... sigur te descurci.

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dar tu de ce crezi ca nu te-ai descurca? Pare o suma frumușica și suficienta pentru o persoana. Care ar fi necesitățile tale?
Cheers

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarBogdan):

El? Daca ii dai si 10.000, tot o sa gaseasca ceva stralucitor care ii va atrage atentia. El e ca Pinocchio in parcul de distractii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

El este tanarul de 20 de ani despre care vorbeste? surprise

Pai asta este, trebuie sa invete sa se descurce, traim in Romania pana la urma.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

De draci sa te descurci cand si chiria la o garsoniera ajunge la 1200-1500 lei in Bucuresti daca locuieste, ce-ti mai ramane din 3000? Si utilitati, si mancare, sa-ti mai ramana si deoparte pentru altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Mai umflati mult preturile la chiriile alea nenorocite? La 200 EUR gasesti o gramada, sunt multi care inchiriaza o camera la casa cu intrare separata si tot ce trebuie la si 100-150. Daca iei si cauti un pic, gasesti si la preturi mai mici.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu zic cum e la mine in oras in Bucuresti concret si in zona la mine. Acuma nu stiu la ce casa e 100-150 si in ce zona si cu ce conditii.

Poate or fi si la 200 Euro nu zic nu, dar oricum e destul 1000 la la un sal de 3000, ce naiba.
Inainte de 89 bunica la un sal de 2500-3000 lei dadea 150 lei pe chirie la o garsoniera foarte buna in zona dristor. Acuma chiriile-s mari la ap sau garsoniera in oras.
Daca era 100 euro, era okey.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Https://homezz.ro/......98372.html + multe altele pe care poti sa le gasesti si singur.

| relian a răspuns:

Depinde unde stai,la oras,oras mare, mic, sat comuna, padure laughing de stai in padure poti avea animale pasari nu cumperi mai nimic laughing daca nu te vad aia nici taxe nu te pune sa platesti.
Vad mai multi intreaba in ce oras, dar tu te faci ca ninge laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Conteaza ca una e sa dai chirie la Bucuresti, alta sa dai chirie mai s tiu eu la cucietii din deal.
Dar tu se pare esti total aerian.tu crezi ca daca te duci si stai la sat dai chirie cat la oras, sau daca stai in padure si nu platesit nimic, e tot una ca stai in oras.
Cei mai multi bani se deuc pe chirie, asta daca nu stiai.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai o garsoniera e in jur de 1000 lei. Mai pui vreo 200-300 intretinerea. Mancarea vreo 500 (variaza foarte mult). Se mai adauga si transportul (masina, metrou, autobuz sau ce vrei sa folosesti tu). Astea sunt de baza. Apoi lucruri gen produse de ingrijire personala, lucruri pentru casa care depind foarte mult de tine (de ex poate cineva prefera sa ia un parfum de 50 lei si altul un parfum de 500 lei). Mai sunt lucrurile pe care le iei pentru tine, care nu sunt o necesitate, gen plimbari, mese la restaurant, abonament Netflix etc

| Lukasssz a răspuns:

10k Euro

Răspuns utilizator avertizat
| Crackman a răspuns:

Eu fac 3200 net... Si ramane ceva la final de luna. Dar salariul asta nu chiar toti il primesc, asa ca este posibil la inceput sa fie mai putin

| Eireann a răspuns:

Una e chiria in Cluj/ Bucuresti si alta este in Tecuci. Distractia poate sa coste si 50 de lei, si 500 de lei si mai mult. La fel poftele - daca ai pofta de iPhone si vacante exotice probabil ca o sa ai nevoie de alt buget decat ce care are pofta de o pizza in oras o data pe luna. Bugetul meu merge cam asa: 1/3 chirie + curent + incalzire, 1/3 mancare+ mancare animale+ benzina+ consumabile de baza+ asigurari si 1/3 pentru distractie sI pofte + economii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde frate in ce oraș stai.
Detaliază

| Eclectica a răspuns:

Intrebarea e ce știi tu să faci ca să câștigi banii care să-ți permită ceea ce îți dorești. Acum e vârsta la care poti trage tare cu școala, cu meseria, calificări, ca apoi să-ți fie tot mai ușor.

| emilllyya a răspuns:

Depinde unde stai si ce stil de viata ai. Nu poti compara ceea ce o persoana de bani gata din mijlocul Bucurestiului vrea cu ceea ce isi doreste un om dintr-un sat de care nici nu ai auzit.