| LaviniuA a întrebat:

Cam la ce vârsta e musai ca parintii sa-și dreseze copiii?

Sau mai bine se așteaptă pana la gradi și școala, ca-l dresează alții acolo?

Am văzut o familie de rromi și nu numai. Mi-a venit curiozitatea sa intreb.
Zic de mediul urban, centru, cartiere și mahala.

Mersi.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Copii se educă. Dacă se ajunge la situația de dresaj ar trebui dresați în primul rând părinții acelor copii. Eu am lucrat cu rromi și acum lucrez cu români de confesiune penticostală. Cu rromii am aplicat dresajul și de multe ori mi-a ieșit, cu românii de confesiune penticostală nici dresajul nu funcționează.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Vai de mine domn profesor, poate intra in conflict cu dresajul bisericos.
Ati încercat cu mai multă habotnicie? laughing
Sau poate merge pe o voce mai melodica sau cu referințe la uciga-l toaca?

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Ucigă-l toaca se zice la ortodocși. Că doar ei au toacă! Nu?winking

Penticostalii sunt "copii Domnului" sfinți din naștere - cu mintea odihnită care o țin doar pe a lor și resping orice le spui.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Inteleg, pai accepta doar pe Domnul ca invatator...
Dar erau macar cuminti copilasii? Pe o scara de la mielusel la catelus, porcusor, cimpanzeu.

| gabicoo a răspuns (pentru LaviniuA):

Se încadrează în categoria Chewbacca din Star Wars.

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Imi pare rau sad Oricum daca mai apar eu zic sa va dati bine pe langa ei,
ca poate ajunge sfant vreunul si va pune o pila sus laughing

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dar tu ai toate țiglele pe casă?

| ioana748 a răspuns:

Ideal sa nu lasam pe nimeni sa ne dreseze copiii.
Suntem într-o societate unde exista anumite reguli de conviețuire si trebuie respectate.
Este bine sa ne invatam copiii a fi adaptabili si cu respect pentru ei insisi in primul rand,apoi restul vine de la sine.
Ca parinte trebuie sa inveti copilul ca acolo in interior are un suflet de care trebuie sa aiba grija si sa cultivi iubirea si respectul.
Asta cu dresatul, ce sa zic, invatam regulile ca sa stim cum sa le incalcam (glumesc).
Este greu dar nu imposibil sa reusesti sa faci un copil sa inteleaga ca este unic, important, independent, ca viata este un dar si trebuie sa avem discernamant in ceea ce privește calitatea vietii pe toate palierele.
Insa, trebuie dedicare ca si parinte.
Mai ales in haosul curent chiar este greu, dar ce sa facem, ne facem datoria.

| LisaJulie a răspuns:

Se numesc cei 7 de acasă și sunt vitali, nu dresaj și se începe de la vârsta de un an

| Mindfulness a răspuns:

Cred că intre vârsta de 1-7 ani, de aceea se și spune "că nu ai ce-i 7 ani de acasă"

| eliancodrut a răspuns:

Imi place! Fiecare spune ce gandeste, dar... nu este totul asa.
Educatia unui copil incepe inca de cand este in burta mamei. De la 3 luni de la concepere, dar In special de cand incepe sa miste.
Specialistii spun ca mama trebuie sa-i vorbeasca fatului inca de cand incepe sa miste. Comportamentul mamei se va refecta si in comportamentul de dupa nastere al copilului.
Dupa nastere trebuie vorbit permanent cu copilul, cat este posibil.

| LaviniuA explică (pentru eliancodrut):

Naspa. La cat de agramat vorbesc unele iti dai seama ce iese din ele laughing

| kalasnicov22 a răspuns:

Pe tine la varsta te-au dresat?"

| LaviniuA explică (pentru kalasnicov22):

A trecut mult de atunci. Dvs cand ati fost la scoala de dresaj?

| kalasnicov22 a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu ma mira ca nu ati inteles intrebarea.
V-am citit cateva postari si m-am lamurit, stiti sa cititi dar nu intelegeti.
Nu v-am intrebat cat sunteti de batrana.