| tonyc7 a întrebat:

Cand credeti ca se va termina odata razboiul asta din Ucraina si cine credeti ca il va castiga?

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus, avand in vedere determinarea ambelor parti, s-ar putea sa mai tina mult timp.
La fel nu se poate spune cine va castiga, ce se poate spune este ca ambele parti pierd mult, avand in vedere mortii, ranitii si distrugerile.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

Mult timp, adica cat? Ani de zile in continuare? E posibil sa tina si 10 ani, dupa cum prognoza unul la TV?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Nu stiu, daca stiam iti spuneam in primul raspuns.
Nu stiu nici daca este posibil sa mai tina 10 ani, cred ca luptele o sa se incheie mai repede, chiar daca va fi numai un armistitiu, fara un tratat de pace, cum este si in cazul Coreea de Nord si Coreea de Sud.

| tonyc7 explică (pentru Ioandelasal):

La armistitiu inseamna un fel de acord comun de incetare pe o perioada nedeterminata a focului si ca luptele se pot relua oricand?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

Da, asa este.

| gabicoo a răspuns:

Se va termina atunci când în fruntea trupelor ucrainene va pleca voluntar bravul general (în rezervă) Nicolaie Ciucă - eroul nostru de la Nasiria.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca razboiul din Ucraina va mai dura maxim 2 sau 3 ani si Ucraina sustinuta de vest va castiga razboiul (asa si trebuie).

| tonyc7 explică (pentru Theo94):

Ca sa castige Ucraina razboiul, inseamna sa -i bata si sa-i alunge pe rusi din tot teritoriul ocupat, inclusiv din Crimeea, ceea ce e cam imposibil pentru ca ei, ucrainenii, stau numai in defensiva si chiar daca pornesc, cu mare efort, o contraofensiva, precum cea din Kursk, aceasta e de mica intensitate

| Theo94 a răspuns (pentru tonyc7):

In prezent rusia controleaza mai putin de o treime din Ucraina dupa doi ani si ceva de razboi. Ucrainienii au patruns pe teritoriul rus de mai mult de o luna, au atacat pana si Moscova cu drone.

Dupa cum se vede situatia acum, Ucraina va castiga.

| Cinic a răspuns:

Razboiul se va termina cand vor decide elitele din spatele SUA / NATO / UE!
Rusia va pastra teritoriile deja ocupate si ucraina va devni ca si noi, sluga sua, nato si ue. Despre razboiul acesta se vorbeste inca din anii '90! Ucraina trebuia sa ramana un buffer zone state, dar lacomia nato nu are margini. Nu sunt pro rusia, astia numai nenorociri au adus pe unde au trecut, comunism and stuff. Dar V. putin a avut dreptate cand a spus * nu mai avem unde sa ne retragem*

| Holiday a răspuns (pentru Cinic):

Am mai vazut imbecili pe aici, dar tu ai intrat direct in top 5. De ce ar fi trebuit sa se retraga undeva orcii rusi, in conditiile in care nu-i ataca nimeni. Oricum, singura tara care i-a atacat pe rusi dupa WWII a fost China, nicidecum vreuna din NATO.
In alta ordine de idei, Federatia Rusa se va dezintegra exact pe modelul jegului de URSS. A doua etapa a dezintegrarii Imperiului Rus e in desfasurare. Una dintre cauzele principale ale dezmembrarii URSS a fost tot pierderea unui razboi. Si acum, va fi la fel.
De unde ai scos ideea asta imbecila cu buffer-ul? De ce ar impune jegul rusesc cuiva din ce organizatii sa faca parte?

| tonyc7 explică (pentru Holiday):

Lasa-l sa isi spuna parerea, nu trebuie sa avem cu totii o parere identica cu a ta. E liber sa gandeasca cum vrea!

| Cinic a răspuns (pentru Holiday):

Pe tabla de sah a strategiei militare, pozitionarea geografica a aliatilor sau a influentei unei puteri este cruciala. Sua prin nato incercand sa acapreze cat mai multi sateliti ucraina > rusia si taiwan> china. Sau rusia>georgia, sau china> africa, mai nou. Sua stie ca nu mai este o hegemonie. Hegemonia sua a durat din anii 90 pana in anii 200+. Acum sunt si alti pradatori in joc: china, india, rusia si chiar si Turcia. Ca sa iti sufoci adversarul nu iti trebuie doar armata, ai nevoie de sa il domini ecinomic, tehnologic si geografic. Si pe romaneste, ca sa il poti domina geografic trebuie sa-i pui morcovul la fund! Exact cum face sua cu ucraina! Dar eu fiind un imbecil, probabil ca imi scapa ceva si sua este doar un inger pazitor al lumii si rusia and company sunt doar niste teroristi fara scrupule.

| tonyc7 explică (pentru Cinic):

Corect, asa e! Mi-a placut in mod deosebit ultima parte, incheierea!?

| Cinic a răspuns (pentru tonyc7):

Lumea se uita la stiri si social media. Habar nu au ca toate posturile tv fac parte dintr-un conglomerat urias detinut de o mana de investitori. Si aia prin intermediul tv isi fac lobby la agenda pe care acestia si-o doresc. Nu stiu de ce sa atact baiatul ala asa de tare, mai ales ca eu nu sunt pro orcia. Dar razboiul putea fii evitat daca nato nu incerca sa se extinda si in ucraina. Chiar si acum se poate pune stop razboiului, daca nato doreste impartirea ucrainei la masa verde. Si urss nu a cazut din cauza razboiului ci din cauza deciziei proaste a rusiei de a se izola de restul lumii. Rusia si tot blocul comunist nu putea sa concureze economic si tehnologic cu vestul. Pt ca fiecare tara este dependenta in mod direct sau indirect de resursele sau tehnologia altei tari. Europa este dependenta de gazul rusesc, rusia si intreaga lume este dependenta de cipurile din taiwan. Sumerul era dependent de cuprul din cipru. Si culmea este ca puterea de azi a chinei se datoreaza tot vestului. Marile companii din vest au dorit un profit cat mai mare si si-au mutatat liniile de productie in china pentru forta de munca super ieftina. Astfel toata planeta a devenit dependenta de china, si mai mult china a copiat tehnologia vestica si acum si-au dezvoltat o armata puternica. Si sunt de acord cu faptul ca Romania a ales nato, pentru ca noi suntem prea mici pentru a fii independenti militar. Mai bine cu penisul sua in fund decat cu bâta ruseasca pe spinare.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 explică (pentru Cinic):

Am auzit de multe ori si vad iar si acum, pomenindu-se de cipurile din Taiwan si ca Taiwanul ar fi cel mai tare in cipuri. E o chestie foarte ciudata pe care nu o pot intelege... Adica nu sunt in stare americanii, chinezii, nemtii sau japonezii (campionii tehnologiei la nivel mondial) sa produca si cipuri mai bune ( si mai bine vandute) decat ale Taiwanului?

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Omul e un rusofil homofob și misogin. Asta ii e meseria. Ii oferi prea multă satisfacție clasand ul in top imbecili. Erau unii mai fini de atât.

| goguPatent a răspuns (pentru Cinic):

Când am citit întrebarea chiar eram curios daca se găsește vreun tâmp prorus și să pună totul în carca Nato. Nu ai dezamăgit.

| Cinic a răspuns (pentru goguPatent):

Asta ai inteles tu? Ca sunt pro rus?!

| goguPatent a răspuns (pentru Cinic):

Și nu ești? Cine altcineva ar susține Rusia în războiul ei de cucerire?

| Holiday a răspuns (pentru Cinic):

Daca nu esti prorus, esti idiot util, ceea ce e aproape la fel de naspa. Adica unul care imprestie propraganda orcistanului din pura prostie.
Cat de imbecil sa fii sa propui sa se opreasca razboiul prin impartirea Ucrainei?! Ce ar fi sa impartim si Romania, eventual cu Ungaria. Ca una dintre tezele imbecililor de la Kremlin ar fi ca in Ucraina sunt rusi si au venit sa-i apere. La fel pot spune si ungurii. Si la fel a spus si Germania nazista, cand a atacat Cehoslovacia. URSS nu era izolata de "restul lumii" ci de Occident. Avea sub dominatie jumatate din Europa, colabora bine cu o gramada de tari din Orientul Mijlociu, de asemenea China, Corea de Nord, si alte tari din zona erau in aceeasi barca cu ei, plus o gramada de tari africane. De fapt, Federatia Rusa e pistol cu apa fata de ceea ce a fost URSS.
Sa contesti dreptul unei tari de a se inscrie intr-o organizatie militara, economica, etc, e inacceptabil. Adica esti de acord u intrarea Romaniei in NATO, desi Rusia s-a opus vehement, dar cu a Ucrainei nu, pentru ca se opune Rusia? laughing Asta-i analfabetism functional. Oricum, cu ocazia asta Rusia a mai bagat doua tari in NATO, care impreuna au 2. 000km de granita comuna cu ei. Ce face, le ataca si pe alea pe motivul ca NATO se catara peste ei?!laughing
Tot aud imbecili ca tine ca spun ne-ar trage-o SUA. Pe ce baza afirmi asta? Problema Romaniei nu e SUA, UE, sau mai stiu eu cine, ci lipsa de educatie, puturosenia si hotia romanilor. Daca am fi facut ce ne-au spus aia ca trebuie sa facem, eram bine, dar guvernele Romaniei, pentru a obtine voturi de la analfabetii functional, au facut de multe ori exact pe dos.

| Holiday a răspuns (pentru tonyc7):

Pai tocmai asta e problema. Ca, desi e liber sa gandeasca, n-o face.

| Cinic a răspuns (pentru goguPatent):

Ai inteles pe dos! Mai citeste odata! Eu am spus ca razboiul putea fii evitat daca ucraina ramanea buffer state. Asa cum au stabilit rusia si sua la masa verde in anii '90! Sunt total in potriva razboiului si a invaziei rusesti! Dar totul putea fii evitat. De pe urma acestui razboi nu castiga nimeni, in afara elitelor bogate si a companiilor de armament! Sa schimbam un pic rolurile. Imagineaza-ti cum ar fi reactionat sua daca rusia facea o alianta cu mexicul, chiar la granita cu texas?! Crezi ca sua ar fi acceptat! Chiar am zis ca orcia a adus numai nenorociri, dar nu putem sa transformam nato/ sua intr-un bun samaritean fara interese. Eu sunt doar pro Romania! Nu sunt nici pro vest nici pro rusia. Dar sunt constient ca suntem prea mici si ca a trebuit sa alegem o tabara. De aia am spus in comentariul precedent ca este mai bine cu morcovul american in fund decat cu bata ruseasca pe spate. Super puterile puterile au capacitatea de a evita razboaie sau de a intretine razboaie.

| Cinic a răspuns (pentru Holiday):

Ai scris mult dar nu ai spus nimic. Nu are rost sa ma contrazic cu tine, ai veliziune de extrema stanga si cine nu-i cu tine clar este in potriva ta. Si apropos de izolarea rusiei: asia si orientul mijlociu si europa de est pana in anii '90 erau total depasite tehnologic si mai ales economic, tocmai din cauza izolarii pe care tu refuzi sa o intelegi. Romania nu este la granita cu sua, ucraina este! De aia Romania s-a putut alatura nato. Ca sa nu mai zic de faptul ca ucraina are teritorii romanesti si poloneze luate cu japca tocmai de urss. Dar asta-i o alta poveste. Romania nu este o tara independenta din nici un punct de vedere. Romania nu mai are de mult timp conducatori romani, Romania este doar o marioneta dirijata de sua/nato! Nu inteleg cum realismul ma face pro rus?! Eu doar am spus ca razboiul putea fii evitat.

| Holiday a răspuns (pentru Cinic):

"Romania nu este la granita cu sua, ucraina este!"

Esti sigur?hee hee

Oricum si Finlanda, sau Suedia au granita cu orcistanul, si au intrat in NATO. Teza asta promovata de rusi ca asta ar fi motivul invaziei, nu e decat propaganda pentru analfabetii functional.

"Ca sa nu mai zic de faptul ca ucraina are teritorii romanesti si poloneze luate cu japca tocmai de urss."

Habauce, nici Romania, nici Polonia nu au divergente teritoriale cu niciunul dintre vecini, implicit nici cu Ucraina. Oricum, asta cu revizuirea granitelor e o tema care e adusa in discutie doar de cei complet imbecili.

"Romania este doar o marioneta dirijata de sua/nato!"

De fapt, nu e. Daca ar fi fost, o ducea mult mai bine. Adica, daca am fi facut ce ne-au spus aia eram bine, dar guvernantii, pentru a obtine voturile imbecililor, au facut de multe ori exact pe dos. E doar o tara unde 40% sunt analfabeti functional. Oricum, stai calm, astia ca tine se considera sclavi indiferent ca locuiesc in SUA, Germania, sau unde rei tu. Si e doar vina lor.

" Eu doar am spus ca razboiul putea fii evitat."

Da, putea fi evitat, daca tarile NATO, UE, si celelalte tari civilizate ar fi luat masuri impotriva Rusiei inca din 2014, cand au invadat Crimea. Razboiul de fapt atunci a inceput, nu in 2022. Trebuiau impuse sanctiuni Rusiei si inarmata puternic Ucraina inca de atunci.

| Cinic a răspuns (pentru Holiday):

" Romania nu este la granita cu sua" este greseala mea! Aici m-ai taxat corect. Am vrut sa spun ca Romania nu este la granita cu rusia, ucraina este. Pana si eu mai gresesc laughing la restul iti pot aduce contra argumente, dar nu am ajunge nicaieri. Dar finlanda si suedia nu sunt campii plate asa cum este ucraina. O bijuterie pentru desfasurat tancuri si infanterie pe o plaja cat mai lata. Dar iar m-as întinde.

| goguPatent a răspuns (pentru Cinic):

Ești complet prorus. Punct. Numai un prorus cauza scuze Rusiei singura țară care face cuceriri teritoriale în acest secol.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru goguPatent):

Gogule nu intelegi mai nimic din ce se petrece in jurul tau.
Te-ai vaccinat printre primii nu-i asa?

| kalasnicov22 a răspuns (pentru Holiday):

Nici tu nu intelegi nimic.Si tu te-ai vaccinat printre primii purtai masca aia inutila si faceai gargara pro vaccinare aici pe site.